| Justusee34 a întrebat:

Slaut
Ca sa activez Vsync trebuie sa am monitor Free-sync sau G-sync?
Sau merge la orice monitor

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Vsync nu are nici o treaba cu freesync sau gsync, sunt altfel de tehnologii. Nu recomand sa activezi vsync pentru ca o sa ai maxim cate fps-uri duce monitorul (in general 60).

| bebicuts a răspuns (pentru Intruder19):

Salut, sunt de acord cu ceea ce ai spus in prima parte a mesajului, insa la partea a doua as vrea sa fac o completare. Daca sistemul poate rula un joc cu 150fps iar refresh rate-ul monitorului este 60hz, tu vei vedea 60fps indiferent daca ai vsync activat sau nu. Vsync-ul este recomandat, in general, pentru a evita frame tearing-ul, fenomen cauzat de randarea a mai multor imagini intr-un singur cadru, asadar lipsa de sincronizare dintre monitor si joc. Aici intra in actiune vsync-ul, care sincronizeaza aplicatia(joc in cazul nostru) cu refresh rate-ul monitorul. O zi buna!

| Justusee34 explică (pentru bebicuts):

Monitoarele G sync sunt scumpe din cate am vazut iar eu vreau sa imi iau un pc i58400 cu gtx 1060 3gb. Iar in unele jocuri nas vrea sa am ceea ce ai spus tu de aceea am pus intrebarea. Si ma intrebam un Monitor normal cu o rata de 75hz
sau daca gasesc cu rata de 100 hz sub 600lei si ma intrebam eu daca as putea activa pe ele V sync(Deci voi putea si pe un monitor normal nu?)
Prin monitor normal ma reff fara free sync sau g sync

Are ceva daca cumpar un moitor cu free sync pe 75hz si dupa folosesc sau nu V sync pentru a aveam max 75 fps?
Va merge monitorul la pc meu nu? (tinand cont ca e free sync care sunt pentru placile amd) iar eu am nVIDIA)

Ms

| bebicuts a răspuns (pentru Justusee34):

Teoretic, acel 1060(cat si celelalte placi din seria 10xx) ar trebui sa fie compatibil cu freesync si sa nu ai probleme. Insa lucrul asta nu te fereste de un monitor prost. Daca implementarea freesync-ului este proasta din fabrica, acesta va functiona defectuos atat pe placi video nVidia cat si pe cele de la AMD. Daca vrei neaparat un monitor cu freesync, indicat ar fi sa-l folosesti(freesync-ul este un Vsync adaptiv care modifica refresh rate-ul monitorului in functie de cate frame-uri produce placa), in caz contrar, cumperi un monitor normal(sau pastrezi ce ai) si te joci la 60/75hz(implicit fps). La toate monitoarele normale le poti activa Vsync si astfel scapi de tearing dar pot aparea acele momente de lag(stutter) care se intampla atunci cand frame-urile scad sub cele 60, respectiv refresh rate-ul monitorului. Si eu sunt gamer dar deocamdata sunt multumit de monitorul meu clasic(fara freesync sau Gsync @1080p ) si chiar n-am probleme cu stuttering, tearing si alte artefacte chiar daca nu ma joc cu vsync activat (creste inima cand scrie sus in colt 100+fps chiar daca eu vad doar 60). Daca as fi in locul tau si as avea deja un monitor(de preferat 1080p), nu as mai lua altul. As merge mai departe cu recomandarile si in loc de acel 1060 3gb, as merge pe un rx580. Spor la joaca!

| Justusee34 explică (pentru bebicuts):

Asta e pc ul
https://altex.ro/......LC5KR86EA/
Dar nu m-am decis daca iau sau nu deci

| bebicuts a răspuns (pentru Justusee34):

Sistemul pare ok, minusurile ar fi:
- dimensiuni reduse care in sesiuni lungi de gaming pot duce la temperaturi ridicate (desi daca verifici pasta de pe procesor si placa video sa nu se usuce, nu cred ca vor fi mari probleme)
- tot din cauza dimensiunilor reduse, placii de baza custom si a sursei relativ mici(cel putin are gold efficiency) vei avea probleme in cazul in care vei vrea sa schimbi componente(placa video de exemplu). Sigur, acestea nu sunt probleme mari, ele se pot rezolva in cazul in care te "impiedici" de ele.
Per total, sistemul arata bine la pretul actual de 2500(la 3900 e mult prea scump). La nevoie, mai poti adauga un modul de ram. Cum am spus anterior, nu mi-as bate capu' cu monitoare free- sau g-sync.