| AndreiSaigo a întrebat:

Slut TpU! As vrea sa imi cumpar un nou monitor si sa trec de pe VGA pe HDMI.Am un port HDMI si pe placa de baza si am unul si pe placa video.Pe care slot ar trebui sa bag cablul, si de ce e mai bun HDMI decat VGA?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Folosesti portul de la placa video dedicata. Calitatea imaginii este mai buna pe HDMI din cauza faptului ca este trimis un semnal digital fata de cel analog de pe vga. Un alt avantaj ar fi ca pe hdmi poti trimite si semnal audio, adica daca ai un monitor cu boxe incorporate o sa poti asculta muzica transmisa tot prin cablul HDMI.