| Ramo137 a întrebat:

Sper sa ma poata ajuta cineva am facut si febra.
Intotdeauna salvez pozele si filmarile pe hard, azi cand am reinceput sa le caut pe hard, anul 2019 din feb pana in mai 2020 nu sunt.
Nicaieri, m-am uitat de 3 ore in fiecare dosar... nu stiu ce sa fac. Am si scris la cautare - 2019. Nimic... dar am filmari si poze din anul 2020 dupa iunie pana in prezent.
In google foto la fel, parca nu am existat in 2019 si 2020.
Ce mai gasesc cate o poza pe Instagram.
Am nevoie de ajutor e important pentru mine

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai verifica in "Cosul de gunoi".

Daca pozele nu sunt acolo, atunci sunt 2 posibilitati:
1. Din greseala (sau intentionat) acele dosare au fost mutate in alta locatie
2. Din greseala (sau intentionat) acele dosare au fost sterse.

In primul caz (mai fericit) trebuie facuta o cautare de forma *2019*.jpg
In al doilea caz, sunt sanse tot mai reduse pentru a gasi ramasite utilizabile din poze (Windows-ul scrie pe disc in permanenta, mai ales la pornirea si oprirea sistemului, dar nu numai) si se suprascriu fizic fisierele marcate ca "sterse". In acest caz se poate scana discul cu ajutorul programului "Recuva", versiune portabila (nu trebuie instalata, doar copiata si pornita de pe un stick USB).
https://www.filehorse.com/download-recuva-portable

| Ramo137 explică (pentru Bula):

Nu merge electronicul de la el, si memoria integrata de pe cip... multumesc pentru raspuns. inca il pastrez... poate o sa reusesc sa le recuperez

| Bula a răspuns (pentru Ramo137):

Daca ar avea problema la electronica, nu s-ar vedea nici restul pozelor (de la 2020 incoace).

| Ramo137 explică (pentru Bula):

Alea sunt pe alt hardisk, care se vad.
asta care nu merge... nu a mers nici cu recovery...

| Bula a răspuns (pentru Ramo137):

N-ai spus asta nici in intrebare, nici mai tarziu.
Daca vrei sa recuperezi pozele, atunci hard disk-ul trebuie reparat.
Daca placa electronica este defecta, atunci trebuie sa gasesti un alt hard disk care functioneaza, de acelasi model si cu electronica identica. Se monteaza electronica buna pe hard disk-ul defect si va fi accesibil discul, se poate copia ce vrei de pe el.
La terminare, se poate monta inapoi placa electronica si dai inapoi hard disk-ul la cine ti l-a imprumutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Data viitoare să le salvezi în Google Drive. E mai safe așa.

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu am inteles, le aveai salvate pe hard, sau acum vrei sa le salvezi si nu le mai gasesti?