| BrokenBarbie a întrebat:

Spuneti-mi va rog ce inseamna 3g la telefoanele mobile.

Răspuns Câştigător
| haiZI a răspuns:

3 G este tehnologia care permite descarcarea rapida a datelor, cum ar fi paginile web si te ajuta sa faci apeluri video.

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Tehnologia 3G ofera utilizatorilor serviciul de transfer date wireles broadband in telefonul tau. Adica, prin tehnologia 3G puteti naviga mult mai rapid pe internet si puteti face transfer de date mult mai rapid. Vitezele de transfer sunt cuprinse intre 144Kbps si 2. 4Mbps. Datorita acestui serviciu de transfer de date rapid, a aparut video-apelul sau videoconferinta, cum vreti sa-i spuneti.
Exista 2 tipuri de implementare a tehnologiei 3G. Pentru retelele GSM se foloseste UMTS, pentru retelele CDMA se foloseste CDMA2000. Mai nou a aparut chiar tehnologia 3. 5G si se merge pana la 4G, (HSDPA si WiMax). Asta inseamna tehnologie 3G, 3. 5G, 4G. Sunt servicii de transfer de date la viteze mari (wireles broadband).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Internet de mare viteza

| ana1995 a răspuns:

3G este 3rd (third) generation.