| AnnaMaariia a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce inseamna acel " 3G" la telefoanele mobile? astept raspuns

Răspuns Câştigător
| mykkki a răspuns:

Inseamna acea camera in fata telefoanelor mobilel...prin care poti sa si te vezi cand vorbesti la telefon

1 răspuns:
| AlexX a răspuns:

3G este denumirea pentru retelele care ofera servicii diverse din viitor dar nu are o definitie clara, perceptiile sunt impartite in functie de tehnologia folosita.

In Europa, unde GSM este rege evolutia la retele 3G s-ar chema UMTS, pentru care s-au si achizitionat licente pe bani grei in tarile vestice, Germania, Anglia, etc.
Implementarea viitoarelor retele UMTS este insa greoaie, mai bine zis sta pe loc pentru ca operatorii sunt in dificultati financiare din cauza licentelor pe care le-au cumparat la un pret mult prea mare, exemplu BT (British Telecomm) si-a vandut operatorul de telefonie mobila mmO2 ca sa nu intre in colaps.

Acum ca v-am descris cadrul operational va dati seama ca operatorii nu aveau alta solutie decat sa incerce o migrare treptata de la retele 2.5G la 3G, si asta nu se putea decat cu servicii de genul EMS, MMS, transfer de date rapid, servicii care faceau parte din oferta retelelor 3G.

Ca sa fiu mai exact, la GSM, EMS si MMS sunt vazute ca servicii 3G pe retele 2.5G.
La CDMA dezvoltarea spre 3G este focusata indeosebi inspre transferul de date cu viteze foarte mari iar serviciile EMS, MMS n-au cunoscut o dezvoltare deosebita.

Synertek poate fi considerat un telefon 3G ready din punctul de vedere CDMA, probabil ca el este capabil sa suporte viteze de transfer mai mari decat cei 153Kbps disponibili acum la ZAPP.

Actualele telefoane GSM ce stiu EMS, MMS nu sunt considerate 3G dar au servicii care fac parte din conceptul acesta.
Sursa: http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t6158.html.