| anonim_4396 a întrebat:

SRI se implica pentru indetificarea persoanelor cea au înjurat pe un site de stiri?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca persoana injurata depune plangere, politia poate identifica cu usurinta autorul, chiar daca a injurat "anonim". Nu este nevoie de SRI, doar de un ordin judecatoresc de expertizare informatica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

SRI are alte atribuții, treburi după lege.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, vin mascatii dupa tine cu o falca in cer si una in pamant si te trimit in gulag big grin

btw, chiar crezi ca esti primul care injura pe un site de stiri?!?

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Am injurat niste șefi de la o institutie in mod anonim si cred ca sau dus la poliție

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum pe bune, ti-am raspuns si la intrebarea cu sri-u' si ip dinamic
injuraturile nu sunt penale, nu poti fi dat in judecata decat din civil, asa ca sri si nici politia nu se implica fara ordin judecatoresc

iar serviciile de stiri sunt injurate in continuu

| Digikey a răspuns:

Depinde pe cine superi.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Rolul Serviciului Român de Informații, [...], este de a contribui, împreună cu celelalte instituții responsabile ale statului, la realizarea securității naționale a României, prin înlăturarea amenințărilor de natură a pune în pericol legalitatea, echilibrul și stabilitatea economică, socială și politică a țării, precum și drepturile, libertățile și îndatoririle fundamentale ale cetățenilor."
Sursa: https://www.sri.ro/intrebari-frecvente

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Deși nu cred că trebuie să-ți faci griji. Zice aici că: "SRI are componente în prevenirea și combaterea terorismului, inteligență cibernetică, apărarea valorilor constituționale, contraspionaj, securitate economică, amenințări transfrontaliere, protecția informațiilor clasificate, protecția corespondenței clasificate oficial și neclasificate."
Deci ești în siguranță!

| daniel889 a răspuns:

Stai omule linistit! Nu te identifica nimeni. Si totusi, ca sa traim intr-o tara civilizata, hai sa nu mai injuram pe site-urile de stiri, socializare, etc.

Cat despre identificare, este foarte complicat. Cu siguranta nu ar sta nimeni din SRI sa faca ceea ce spui tu.

| DJLOTUS a răspuns:

LOL,nu știu ce v ați adunat toți aici și ce ați făcut, dar și un pusti de 13 ani poate afla în 5 minute, logic ca pe aia din SRI nu i interesează, poate face asta și un polițist de la combaterea criminalității informatice, bine, și evident un copil, dar cred ca te am lamurit