| anonim_4396 a întrebat:

Vreau în răspuns urgent,acum câteva zile am băgat niste comentarii la un site de stiri si altii au înjurat dar am înjurat și eu pe cineva care nu suport, iar acum să aud că acele comentarii au fost date la SRI pentru ancheta! Intrebarea mea au cum să mă găsească? Am comentat sub forma de anonimat fără nume, dar câteodată am mai folosit si vpn cateodata nu!

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depinde, injuriile/defaimarea/calomnia nu sunt infractiuni. Amenintarile cu moartea sunt infractiuni.

Ideea e daca intri cu Tails Linux cu VPN si Tor si o faci o singura data, sansa de a fi prins e 0%. Daca o faci obsesiv (pe banda rulanta) sansa de a fi prins e de 99.99%.

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Cat timp nu ai amenintat pe nimeni, nu ai ce sa patesti. Ai dreptul de a te exprima asa cum vrei, cu injuraturi sau nu.
Sunt slabe sanse ca niste comentarii sa fie trimise la SRI. Ei nu prea se ocupa cu chestii dinacestea minore.

Daca asta era intrebarea, intr-adevar, SRI-ul te poate gasi dupa adresa IP sau dupa VPN (iti gasesc adresa).

Repet, nu cred ca o sa aiba treaba SRI-ul.