| necunoscutu2011 a întrebat:

Stie cineva ce program folosesc aia de reuploadeaza pe Youtube serialele las fierbinti, lectii de viata cu zoom la 3-4 secunde? Imi poate explica cineva cum se face lucrul asta si ce program folosesc?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Acum am inteles la ce te referi.

Intai sa iti explic de ce apare acel zoom, in caz ca nu stii, apoi iti spun si cum se poate face:

Nimeni nu are voie sa reuploadeze pe YouTube materiale care sunt protejate de drepturi de autor, fara sa aiba acordul autorilor.
Si bineinteles ca aceste canale nu il au.

YouTube are implementati niste algoritmi care compara automat un continut nou urcat cu cel existent deja pe platforma, si astfel poate descoperi si sterge aceste filme, daca sunt urcate in intregime, asa cum au fost inregistrate de la TV/Voyo, etc.

Daca insa folosesti bucati din materialul respectiv, pentru a crea un alt film, cu tenta umoristica, parodie, etc
SAU DACA macar modifici continutul original, asffel incat algoritmul sa nu mai detecteze ca e 1:1 cu originalul, atunci clipul nu va fi sters.

Cei care au urcat s-au gandit ca o data la cateva secunde, sa afiseze cateva frameuri din clipul initial cu zoom, si au mai afisat si acel mesaj.

Cum se poate face asta:
incarci clipul intr-un editor video.
Poti folosi ORICE program, gratuit sau contra cost:

OpenShot
ShotCut
KdenLive
LightWorks Free (gratuit, dar exporta doar rezolutie 720p)
DaVinci Resolve (asta folosesc eu)
toate sunt 100% gratuite, si le-am indicat de la cel mai simplu la cel mai complex

(sau poti folosi programe contra cost:
Pinnacle Studio
Magix Vegas Pro

DaVinci Resolve Studio
Adobe Premiere
FinalCut Pro
LightWorks Pro
AVID Media Composer

(ultimele 5 sunt programe preferate pentru marile productii cinematografice)

Eu folosesc DaVinci Resolve, care e mai complex, dar iti pun aici niste linkuri pentru OpenShot (mai simplu de atat, nu exista):

https://www.youtube.com/watch?v=7ymKD40GcD4

https://www.youtube.com/watch?v=BQS2tmgD_Rk

https://www.youtube.com/watch?v=P8zmqfXXS60

https://www.youtube.com/watch?v=5eY2eQh6o4Y

De la acel PLUS verde (Import Files), adaugi clipul video in Proiect, si il vei vedea in dreptunghiul din stanga sus al ecranului,

Dai click drepta pe el, si apesi Add to Timeline, astfel va aparea in partea de jos, in acea bara, de obicei pe Track5

Cu tasta Ctrl apasata, si rotind de rotita mouse-ului, poti da zoom prin fisierul video, adica sa il vezi pe tot pe ecran, sau doar o mica parte din el.

Eu prefer sa dau zoom pana vad pe ecran in Timeline cate 1 minut din clip.

Trebuie sa folosesti functia/unealta Slice, acea foarfeca pe care o vezi in stanga, pentru a taia clipul la secunda dorita.

In partea din stanga a clipului video o sa vezi cursorul, acea linie rosie cu un bumb albastru in partea de sus, tragi de acel bumb pana ajungi sa secunda dorita.

Eu am taiat in exemplul de mai jos mai multe bucati la 12 secunde.

https://imgur.com/VuR3rHg

Tu trebuie sa tai ceva de genul:
15 secunde sa lasi fara zoom
5 secunde cu zoom,
15 secunde fara zoom
din nou 5 secunde cu zoom, si tot asa (cam asa e clipul initial din cate vad).

Cand ai cursorul rosu la secunda 15, selectezi foarfeca, si aduci mouse-ul langa linia rosie, in dreptul clipului.
Va aparea o bara punctata, si ca un fel de varf de cutter langa ea.
Mai apesi o data pe linia rosie, si clipul se va decupa in doua, acolo unde a fost linia rosie.

Mai poti face in felul urmator, fara a folosi farfeca:
Cand ai cursorul rosu acolo unde doresti, la secunda 15 de exemplu, click dreapta pe bumbul albastru, click pe Slice All, si alegi Keep Both Sides
(ca sa nu iti stearga nimic din clip, tu doresti doar sa il decupezi la acea secunda, nu sa elimini parti din clip).

Apoi muti cursorul la secunda 20, si repeti operatia.
Apoi muti cursorul la secunda 35, si tai din nou.
Apoi la 40, 55, 60...etc

Cand ai terminat de facut asta pentru tot clipul,
mergi la meniul View (in partea de sus), apesi pe Docks, si bifezi optiunea Properties.
Poti bifa si Captions tot acolo, daca doresti sa afisezi ceva texte peste clip. (aceste texte vor ramane permanent pe clip, nu se vor mai putea elimina cu nici un program, dupa ce randezi si exporti clipul final).

Daca doresti sa faci o subtitrare in engleza de exemplu, aceea se creeaza altfel, nu din editorul video. Pentru a putea fi afisata dupa dorinta, nu de alta.

Pentru a crea zoom pe bucatile de 5 secunde, trebuie sa le SELECTEZI pe rand pe cate una, si sa modifici 2 parametri in meniul Properties din stanga: Scale X si Scale Y
Poti incerca sa pui 2.0 la fiecare (asta va dubla marimea initiala a imaginii.
Poti pune si mai putin, gen 1.5, daca doresti sa se vada ceva mai mult din imagine.
Important e sa schimbi acolo, pentru ca algoritmul YouTube sa nu mai poata identifica pixelii pe o perioada mai lunga de timp)

https://imgur.com/Ip5IUuI

(Location X si Location Y nu trebuie modificate, decat daca intentionezi sa muti centrul imaginii in alta parte.
Daca mijlocul imaginii doresti sa ramana in mijlocul ecranului, deci acolo sa fie punctul din care se face zoom, nu modifica nimic la Location )

Cand ai terminat de setat acest lucru pentru toate bucatile de 5 secunde, clipul e gata pentru a fi exportat. Il poti viziona oricum inainte, sa te asiguri ca a iesit ce ai dorit.

Apesi pe butonul rosu de sus, Export video, si alegi un codec h264, rezolutia dorita, locul unde sa se salveze ()

https://imgur.com/vxXLUH2

##########################
Asemanator e si in KdenLive, tot cu acea foarfeca se fac decupajele

https://imgur.com/H8V40RD

Apoi selectezi pe rand bucatile scurte de 5 secunde, click dreapta pe ele, Insert an Effect - Transform

Va aparea o fereastra pe ecran, in partea de sus stanga, in care setezi Size la 150 sau 200%, sau alta valoare, in functie de cat zoom doresti (200 dubleaza valoarea initiala).

https://imgur.com/xMU5YNf

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Zoom la 3-4 secunde?
Poti da link catre un exemplu?

| NLS a răspuns (pentru necunoscutu2011):

Acum am inteles la ce te referi.

Intai sa iti explic de ce apare acel zoom, in caz ca nu stii, apoi iti spun si cum se poate face:

Nimeni nu are voie sa reuploadeze pe YouTube materiale care sunt protejate de drepturi de autor, fara sa aiba acordul autorilor.
Si bineinteles ca aceste canale nu il au.

YouTube are implementati niste algoritmi care compara automat un continut nou urcat cu cel existent deja pe platforma, si astfel poate descoperi si sterge aceste filme, daca sunt urcate in intregime, asa cum au fost inregistrate de la TV/Voyo, etc.

Daca insa folosesti bucati din materialul respectiv, pentru a crea un alt film, cu tenta umoristica, parodie, etc
SAU DACA macar modifici continutul original, asffel incat algoritmul sa nu mai detecteze ca e 1:1 cu originalul, atunci clipul nu va fi sters.

Cei care au urcat s-au gandit ca o data la cateva secunde, sa afiseze cateva frameuri din clipul initial cu zoom, si au mai afisat si acel mesaj.

Cum se poate face asta:
incarci clipul intr-un editor video.
Poti folosi ORICE program, gratuit sau contra cost:

OpenShot
ShotCut
KdenLive
LightWorks Free (gratuit, dar exporta doar rezolutie 720p)
DaVinci Resolve (asta folosesc eu)
toate sunt 100% gratuite, si le-am indicat de la cel mai simplu la cel mai complex

(sau poti folosi programe contra cost:
Pinnacle Studio
Magix Vegas Pro

DaVinci Resolve Studio
Adobe Premiere
FinalCut Pro
LightWorks Pro
AVID Media Composer

(ultimele 5 sunt programe preferate pentru marile productii cinematografice)

Eu folosesc DaVinci Resolve, care e mai complex, dar iti pun aici niste linkuri pentru OpenShot (mai simplu de atat, nu exista):

https://www.youtube.com/watch?v=7ymKD40GcD4

https://www.youtube.com/watch?v=BQS2tmgD_Rk

https://www.youtube.com/watch?v=P8zmqfXXS60

https://www.youtube.com/watch?v=5eY2eQh6o4Y

De la acel PLUS verde (Import Files), adaugi clipul video in Proiect, si il vei vedea in dreptunghiul din stanga sus al ecranului,

Dai click drepta pe el, si apesi Add to Timeline, astfel va aparea in partea de jos, in acea bara, de obicei pe Track5

Cu tasta Ctrl apasata, si rotind de rotita mouse-ului, poti da zoom prin fisierul video, adica sa il vezi pe tot pe ecran, sau doar o mica parte din el.

Eu prefer sa dau zoom pana vad pe ecran in Timeline cate 1 minut din clip.

Trebuie sa folosesti functia/unealta Slice, acea foarfeca pe care o vezi in stanga, pentru a taia clipul la secunda dorita.

In partea din stanga a clipului video o sa vezi cursorul, acea linie rosie cu un bumb albastru in partea de sus, tragi de acel bumb pana ajungi sa secunda dorita.

Eu am taiat in exemplul de mai jos mai multe bucati la 12 secunde.

https://imgur.com/VuR3rHg

Tu trebuie sa tai ceva de genul:
15 secunde sa lasi fara zoom
5 secunde cu zoom,
15 secunde fara zoom
din nou 5 secunde cu zoom, si tot asa (cam asa e clipul initial din cate vad).

Cand ai cursorul rosu la secunda 15, selectezi foarfeca, si aduci mouse-ul langa linia rosie, in dreptul clipului.
Va aparea o bara punctata, si ca un fel de varf de cutter langa ea.
Mai apesi o data pe linia rosie, si clipul se va decupa in doua, acolo unde a fost linia rosie.

Mai poti face in felul urmator, fara a folosi farfeca:
Cand ai cursorul rosu acolo unde doresti, la secunda 15 de exemplu, click dreapta pe bumbul albastru, click pe Slice All, si alegi Keep Both Sides
(ca sa nu iti stearga nimic din clip, tu doresti doar sa il decupezi la acea secunda, nu sa elimini parti din clip).

Apoi muti cursorul la secunda 20, si repeti operatia.
Apoi muti cursorul la secunda 35, si tai din nou.
Apoi la 40, 55, 60...etc

Cand ai terminat de facut asta pentru tot clipul,
mergi la meniul View (in partea de sus), apesi pe Docks, si bifezi optiunea Properties.
Poti bifa si Captions tot acolo, daca doresti sa afisezi ceva texte peste clip. (aceste texte vor ramane permanent pe clip, nu se vor mai putea elimina cu nici un program, dupa ce randezi si exporti clipul final).

Daca doresti sa faci o subtitrare in engleza de exemplu, aceea se creeaza altfel, nu din editorul video. Pentru a putea fi afisata dupa dorinta, nu de alta.

Pentru a crea zoom pe bucatile de 5 secunde, trebuie sa le SELECTEZI pe rand pe cate una, si sa modifici 2 parametri in meniul Properties din stanga: Scale X si Scale Y
Poti incerca sa pui 2.0 la fiecare (asta va dubla marimea initiala a imaginii.
Poti pune si mai putin, gen 1.5, daca doresti sa se vada ceva mai mult din imagine.
Important e sa schimbi acolo, pentru ca algoritmul YouTube sa nu mai poata identifica pixelii pe o perioada mai lunga de timp)

https://imgur.com/Ip5IUuI

(Location X si Location Y nu trebuie modificate, decat daca intentionezi sa muti centrul imaginii in alta parte.
Daca mijlocul imaginii doresti sa ramana in mijlocul ecranului, deci acolo sa fie punctul din care se face zoom, nu modifica nimic la Location )

Cand ai terminat de setat acest lucru pentru toate bucatile de 5 secunde, clipul e gata pentru a fi exportat. Il poti viziona oricum inainte, sa te asiguri ca a iesit ce ai dorit.

Apesi pe butonul rosu de sus, Export video, si alegi un codec h264, rezolutia dorita, locul unde sa se salveze ()

https://imgur.com/vxXLUH2

##########################
Asemanator e si in KdenLive, tot cu acea foarfeca se fac decupajele

https://imgur.com/H8V40RD

Apoi selectezi pe rand bucatile scurte de 5 secunde, click dreapta pe ele, Insert an Effect - Transform

Va aparea o fereastra pe ecran, in partea de sus stanga, in care setezi Size la 150 sau 200%, sau alta valoare, in functie de cat zoom doresti (200 dubleaza valoarea initiala).

https://imgur.com/xMU5YNf