| theMUFASA a întrebat:

Stie cineva cum pot instala acel driver RAID Controller? Ma gandesc ca poate aia e solutia pentru care nu-mi citeste orice controller. Am incercat sa caut driverele si pe site ul oficial Asus, de unde am si placa de bazam (h610m-k) si nu stiu care driver e pentru el. Poate stiti voi ceva, multumec!

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Dacă te referi la controller pentru jocuri, ai nevoie de driverul respectivului controller, gasibil pe pagina producătorului respectiv.

Uneori găsești o versiune generica dacă faci update de Windows. (dar mult mai bun e cel dedicat și actual, de pe pagina produsului).

RAID controller este driverul pentru RAID.
(pentru cazurile când dorești sa legi mai multe HDD uri identice in RAID 0, 1, 4, 5, 6 sau 10. )

Poți cauta și tu pe google despre "RAID types explained"

| theMUFASA explică (pentru NLS):

Am inteles, nu stiu daca merge link ul asta prin care iti pot da niste poza, cand conectez controllerul, nu mi-l arata nici in device and printers, niciunde, dar el se incarca, e functional (https://imgur.com/a/MV8FGAT)

| NLS a răspuns:

Acolo ți-l arata eventual după ce instalezi driverul.

Da-mi numele complet al lui, sa caut driver.
În cazul controllerelor, volanelor, etc
Driverul conține și programul de control, de unde setezi acțiunile pe fiecare buton, maneta, tasta, joystick,
De unde reglezi tăria force-feedbackului (dacă are), sau alte chestii (gradele de rotație la volane)...

| theMUFASA explică (pentru NLS):

E un simplu controller de PS 4, pe laptop m-am jucat cu el, nu avea nicio problema, dar pe pc nu merge deloc.

| NLS a răspuns (pentru theMUFASA):

Controller de PS4 poate fi de la cel puțin 10 branduri diferite, începând cu Sony, trecând pe la Thrustmaster, Logitech(Saitek), si terminând cu petardele noname sau cele de calitate relativ slaba, precum Hama.

Ti-l vede in Device Manager?
Acolo ar fi trebuit sa te uiti prima data, nu in porcaria de Settings de unde nu poti afla mai nimic.
Din Device Manager vezi daca are driverul instalat, si in caz contrar, poti cauta de acolo sa ii faci update (dar e aproape acelasi lucru din Windows Update).

| theMUFASA explică (pentru NLS):

Am inteles, asta e controllerul, pe spate scrie doar MODEL BGP-2016, https://www.negociat.ro/......-vibratii/

| NLS a răspuns (pentru theMUFASA):

Https://www.reddit.com/......pad_on_pc/

Am gasit si pe un alt site ca ar fi "brandul" 4Gamers, dar acolo nu scria nimic despre el.

uite si aici cineva zice ca nu merge:

https://www.ebay.co.uk/p/17036407178

Sansele sa gasesti driver pentru modele fantoma sunt 0.
Trebuie sa te limitezi la Windows Update.

Esti sigur ca pe laptop a mers cu orice joc, si a functionat cum trebuie?

PE laptop cum apare in Device Manager si ce driver are?
(poti vedea asta in Device Manager, dand click dreapta pe el, Properties, apoi Driver)

uite un exemplu in care aflu versiunea de driver de la placa mea video. Exact la fel trebuie sa vezi pentru controller, pe care ar trebui sa il gasesti la
"Sound, video and Game controllers".

https://imgur.com/a/kXdpPzB

Mie nu imi spune/ajuta cu nimic sa stiu versiunea de driver, deci nu mai trebuie sa mi-o zici.
Dar ar trebui sa verifici si pe laptop si pe PC, si daca nu e aceeasi, si pe laptop e acolo o versiune si respectiv o data mai noua, acesta ar putea fi motivul pentru care pe laptop a functionat.

Exista un motiv pentru care 80% dintre cei care cumpara asa ceva opteaza pentru Thrustmaster, Saitek (Logitech), Sony, Microsoft, etc.
Functioneaza fara nici o problema, primesc actualizari, driverele (cu programul de control) le descarci in 2 minute de pe pagina oficiala a produsului, etc

| theMUFASA explică (pentru NLS):

Pe laptop da, mergea orice joc cum trebuie, nu mai am acces la laptop ca sa vad ce driver era. Dar cred ca o sa-mi iau un controller original si poate se rezolva problema, multumnesc!