| RoxanaV a întrebat:

Stie cineva de ce imi piuie unitatea de la calculator? Este un sunet lung si iese fum din ea. Poate fi placa video? Se mai poate repara? Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| uNNN1k0lL a răspuns:

Bună Roxana. Am pătit si eu acum 3 luni, se poate să fie de la procesor şi radiatorul, cumpară alt procesor ca nu e scump, Dar poate să fie şi de la placa video. Dar mai sigur de la procesor, dacă e un sunet lung.
Succes! Şi dacă poţi o fundă :*

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Calculatoarele merg cu fum. Cand iese fumul din ele gata, nu mai merg.

| petrica1111 a răspuns:

Depinde ce s-a ars. daca inca piuie s-ar putea sa nu fie placa de baza. Cred ca s-a ars o placuta de ram. Funda! :d

| Mwha a răspuns:

Se poate repara.

| georgedanielc a răspuns:

Primul lucru :scoate cablu din priza.incearca sa elimini praful din pc, daca ai 2 rami scoate unul, dai drumul la unitate si vezi daca mai merge, daca tot tiuie, scoate al doilea ram si pune-l inapoi pe primul dar in slotul de unde l-ai luat, eu cred ca este un slott ars

| beyondbirthday a răspuns:

De obicei ar trebui doar sa scoata niste zgomote si sa iasa aer. S-ar putea sa fi fost suprasolicitata. Ar trebui sa o duci repede la un reparator pana nu e prea tarziu. Nu stiu ce sa te sfatuiesc, poate o sa fie si mai rau din cauza mea. Daca mi s-ar intampla asta, probabil n-as mai deschide calculatorul o vreme, pana chem un mecanic...

| pcsick a răspuns:

Ce descrierelaughing e hot!
nu e nici de la procesor nici de la placa video. este de la placutele ram pe care le-ai introdus gresit sau de la sursa. dar daca ar fi de la sursa nu ar "piui" ceea ce inseamna ca de la ram.
in acest caz ti s-a ars si ram-ul si placa de baza
succes

| pendea a răspuns:

E de la vantilatoare sau de la rami daca dcoate un sunet ciudat mergi cu el la un specialist

| Ciprian_Cristea_1999 a răspuns:

Un calculator piuie findca nu mai ai memorie in ram. Sau pentru ca este praf pe placute. Te sfatuiesc sa scoti ramii si sa stergi cu o radiera dintii aurii. Trebuie sa cureti si slotul.
Succes!

| horatiu1989 a răspuns:

Ar fi mai multe motive sursa sa scoata fum piuitul il scoate din cauza ramilor, depinde de ce pc ai daca ar merita reparat sau nuwinking

| vasilescu93 a răspuns:

Merge pe carbuni laughing))