| random1620 a întrebat:

Stie cineva o aplicatie pentru pc/laptop cu care sa pot sa imi inregistrez ecranul?
Sau un site de unde sa descarc genul asta de aplicatie?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Mirillis Action (30 zile Trial;
suporta 4K, inregistrare pana la 360fps
comenzi si meniu foarte intuitiv,
HotKey predefinit F9)
In cele 30 de zile nu are watermark, nici limita de timp, si nici nu necesita cont sau email sa il descarci.
Mult mi usor de folosit decat OBS, compresie foarte buna pentru MP4.
Consuma si mai putine resurse decat OBS.

sau

OBS (gratuit; suporta 4K, maxim 60fps.
la instalare, alege Optimize just for recording, altfel e mai incalcit)
Daca doresti sa inregistrezi la rezolutie 4K (asta daca ai din intamplare un monitor cu aceasta rezolutie), trebuie sa setezi Output-ul din Settings (vezi in dreapta jos), meniul "Video".

Alegi sursa de la Sources, (al doilea + pe care il vezi in partea de jos a ecranului)

Inceperea inregistrarii se face de la butonul din dreapta (Start Recording)

Mie nu imi functioneaza HotKeys (am setat atat tasta, cat si combinatii), asa ca trebuie sa apas pe acel buton.

****************************
In afara de acestea, mai exista Camtasia, pe care nu l-am folosit, si pe care oricum nu il recomand, deoarece e o struto-camila.

Bandicam pica si el.
Ar fi interesant, dar are atat watermark pe perioada de proba, cat si limita de timp.
(iar de cumparat e mai scump decat Action.)

| oglindasultanului a răspuns:

Cauta screen record.

| EvelynCumparaNuggets a răspuns:

OBS sau Bandicam, cele mai folosite. (OBS-ul e mai mult pentru streaming, dar e bun si pentru inregistrari)