| kMirke a întrebat:

Stie cineva pentru ce este partitia asta? Poza mai jos.
Poza : http://uploadimage.ro/viewer.php?file=3615_untitled_dvi0 .png

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

E vorba de partitia de 100MB creata de windows in care ai fisierele BitLocker, de boot si WinPE necesare pentru recuperare in cazul unui crash (nu mai porneste). BitLocker este disponibil în edițiile Ultimate și Enterprise din Windows 7. Pentru a o ascunde intra in Disk Management, dai click dreapta pe partitia respectiva, apoi click stanga pe Change Drive Letter and Paths... si alegi Remove. Acum o sa dispara din Windows Explorer, dar poti sa o vezi in continuare in Disk Management. Ca sa intri in Disk Management -> Start ->run -> diskmgmt.msc

Succes!

| kMirke explică (pentru neluL):

NeLuL, uite ce imi zice cand vreau sa dau remove
Poza : http://uploadimage.ro/viewer.php?file=7688_untitled_7ab9.png.
Oare ce sa inseamne?

| neluL a răspuns (pentru kMirke):

E bine asa! Dai Yes si restart computer.

| kMirke explică (pentru neluL):

Mersi mult! Si as vrea sa te mai intreb ceva, dar in privat! Imi pot da un facebook / skype / mess sa vorbim?

| neluL a răspuns (pentru kMirke):

Nu folosesc facebook sau alte chaturi pentru ca nu am timp! Lasa-mi mesaj privat aici pe TPU si te ajut cand am timp.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva nu-i in regula cu Windowsul tau. In mod normal acea partitie nu este vizibila. Pe ea se afla fisiere de sistem si fisierul de bootare al Windows-ului. Daca o stergi Windowsul nu va mai boota. Aceasta partitie mai este folosita si de BitLocker in cazul in care dorim sa criptam partitia C.

| kMirke explică (pentru Salontanul):

Nu umblu pe acolo, asa e de mult timp si nu am nicio problema ci windows-ul

| Salontanul a răspuns (pentru kMirke):

Eu n-am zis ca ai umblat. Ideea este ca acea partitie nu se vede (in mod normal) de cat in Disck Management. Daca acum se vede in "Computer" este in neregula.