| Ingercuaripinegre a întrebat:

Stie cineva prin ce program se face schita pentru poza cu cristale? Este un program de punctat poza https://vm.tiktok.com/ZMYMcM1oY/ ca in linkul asta?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Semi-automat:
In orice editor foto (GIMP, Affinity Photo, Adobe Photoshop, Inkscape, Affinity Designer, Adobe Illustrator)
Ultimele 3 sunt programe vectoriale (poti scala fara sa pierzi calitatea ), primele 3 sunt "pixel based".

Exista pluginuri care iti usureaza mult munca, punctele nu se deseneaza manual ci sunt generate.
Paleta de culori se ia si ea din desen.

Manual: Medusa4 Personal (gratuit), Autocad, FreeCad, DraftSight, etc

| NLS a răspuns (pentru NLS):

In lipsa unui Plugin, poti folosi si Filtrul Pixelize daca doresti, dar paleta de culori necesara va fi destul de mare.

In GIMP
Filters - Blur - Pixelize

https://www.youtube.com/watch?v=fXDGarhrRi8&t=2s

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Sunt multe programe in care poti face asta. Cel mai faimos ar fi Photoshop.