| Spike189 a întrebat:

Stie cineva vreun site pe care pot vedea daca anumite componente de pc sunt compatibile? De ex vreau sa imi iau procesor : INTEL CORE I3-4130 3.40GHZ 1150, iar eu am placa de baza: Acer eg31m (v 1.1). Mersi.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

N-au cum sa se potriveasca. Primul lucru la care trebuie sa te uiti este socket-ul, adica dimensiunea suportului in care trebuie sa intre piesa pe placa de baza. Placa indicata de tine are socket LGA775, iar procesorul LGA1150. Daca socket-ul e la fel, trebuie sa vezi ce fel de procesoare suporta placa de baza, apoi sa faci cumparaturile corecte. Magazinele care se respecta au si service si poti intreba acolo despre compatibilitatea dintre componente, dar e bine sa ai si un cunoscator langa tine, deoarece comerciantii vor doar sa-si vanda marfa si ofera produse cu preturi care nu reflecta performanta. Bafta!

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Processor Socket LGA775 Intel Core 2 Quad, Core 2 Duo, Pentium (Dual Core), Celeron D – (Max 95W) - acestea sunt procesoare compatibile.

| Alexandru_Bogdan_1996 a răspuns:

Eu dupa mine creeed ca nu sunt compatibile.