| adrian445 a întrebat:

Stiti cumva daca in mall-urile si benzinariile din tara asta sunt montate camere de supraveghere ascunse? Am vazut o stire pe internet,ca in alte tari sunt niste persoane foarte bolnave, care monteaza camere in bai.Eu am fost in multe restaurante,mall-uri,si benzinarii, si nu am vazut nici una.Ce castiga ei? Nici acolo nu e omul in siguranta.M-i se face scarba.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista camera video in sistemul de incendiu sau detectorul de fum, fiind total ilegale sa fie montate una peste alta, putand face scurt circuit sau putand baga in inchisoare pe cel care le-a montat acolo, daca cei de la Pompieri fac verificari.

Dupa cum am spus, sunt camere in holul bailor, acolo unde sunt chiuvetele, nu in wc-ul unde mergi sa-ti faci nevoile.
Ca sa dai pe cineva in judecata, doar pentru ca tu ai impresia ca au ascuns camere video pe undeva, este foarte greu, pentru ca tu trebuie sa dovedesti acest lucru.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In toate!
Fiind considerate masuri de protectie si securitate, impuse de firmele de asigurari.
Se pot pune si la baie, dar numai in holul baii, nu in cabina de wc, ca sa nu fii atacat de cineva, sau sa furi si sa ascuzi.
De altfel, este foarte legal si normal sa ne aliniem la standardele internatinale.

| adrian445 explică (pentru Violleta2022):

Deci sa inteleg ca aceste camere nu sunt pozitionate deasupra cabinei de wc? Nu am nici o problema, daca le pun pe holul baii, sau la intrare.Credeam ca aceste camere,sunt deasupra cabinei de wc. Ultima oara, cand am intrat in cabina, m-am uitat in sus si am vazut decat un sistem antiincendiu/detector de fum.M-am gandit ca acele camere sunt ascunse in aceste detectoare de fum, sau in cel mai rau caz, in cabina de wc. Aveam asa o neliniste.Nu cred ca cineva isi doreste, sa fie filmat in timp ce isi da pantaloni jos.

| Violleta2022 a răspuns (pentru adrian445):

Aceste camere sunt pozitionate la intrarea in holul baii, deasupra usei, ca sa se vada cine intra si iese din baie, nu sunt puse in interiorul wc-ului!
In WC nu pune nimeni camere, ca-i ilegal si nu risca nimeni sa ajunga dupa gratii, filmanu-te cu panatalonii in vine.
Aceste filmari sunt foarte utile, fiind puse la holul bailor, unde sunt chiuvetele si uscatoarele de maini...pentru ca se poate supraveghea activitatea de vandalizare, sau chiar prinde un pedofili, care cara copii cu forta acolo, sa-i violeze.
In Australia au prins recent un tip de la securitatea mall-ului, care a convins o fetita de 3 ani sa-l urmeze, cu intentia de a o viola. Noroc cu camerele de supraveghere.
https://www.9news.com.au/......0434694faf

| adrian445 explică (pentru Violleta2022):

Deci aceste camere sunt puse pe hol, si la intrare unde sunt chiuvetele.Credeam ca au pus unde sunt chiuvetele 1 camera, si una sus in colt cu raza de actiune spre cabinele de wc.Inseamna ca eu cand m-am uitat in sus si am vazut sistemul antiincendiu/detectorul de fum, acolo era de fapt camera ascunsa.Pot fi ascunse oriunde, aceste persoane de la securitate sunt inteligente. Daca ii intreb sigur vor nega.Aceste persoane trebuiesc date in judecata.

| adrian445 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru lamurire, si imi cer scuze daca v-ati pierdut o mare parte din timpul liber, cu intrebarile mele.M-am linistit acum.O seara frumoasa va doresc, si multa sanatate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru adrian445):

Nu exista camera video in sistemul de incendiu sau detectorul de fum, fiind total ilegale sa fie montate una peste alta, putand face scurt circuit sau putand baga in inchisoare pe cel care le-a montat acolo, daca cei de la Pompieri fac verificari.

Dupa cum am spus, sunt camere in holul bailor, acolo unde sunt chiuvetele, nu in wc-ul unde mergi sa-ti faci nevoile.
Ca sa dai pe cineva in judecata, doar pentru ca tu ai impresia ca au ascuns camere video pe undeva, este foarte greu, pentru ca tu trebuie sa dovedesti acest lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Camere in bai nu exista. Sunt puse in spatiile comune si publice din magazine.

Ca sunt unii cu probleme psihice si monteaza ei camera prin bai sa filmeze lumea cum se pisa e alta discutie, dar asta nu se intampla in toate mall urile sau benzinariile si daca se intampla posibil sa fie cazuri extrem de izolate si ma indoiesc ca prin tara pe la noi.

| adrian445 explică (pentru suntserios):

Ma astept la orice din partea acestor tineri farsori.Se inspira de la americani cu acele farse imature.Se pot ascunde foarte usor, un om care n-a auzit de aceasta stire, poate ca nici nu iti da seama.Acesti copii sunt totalul opusul vechilor generatii.Am o bunica, care e mai bolnavioara asa, si o mai aduc pe la mall uneori, sa mai uite de ganduri si suparari.Stiti si dvs cum sunt batranii. Daca dati o cautare pe google, o sa vedeti multe poze din bai.Si de deasupra cabinei, sau toate cabinele.Le ascund unde nici nu iti trece prin minte.Repet,nu ma deranjeaza daca sunt pe hol si la intrare, unde sunt chiuvetele si uscatorul, dar daca le pun unde sunt cabinele, nu este deloc frumos, incalca intimitatea.Mai sunt unele persoane batrane, cu probleme de sanatate, si nu e deloc ok, ca acea camera sa stocheze toate aceste filmari.

| suntserios a răspuns (pentru adrian445):

Ce scrii tu deja e paranoia, nu mai are treaba cu realitatea.

| adrian445 explică (pentru suntserios):

Aveti dreptate, cred ca am exagerat putin. Voiam doar sa ma lamureasca cineva.Va multumesc pentru ajutor, si pentru faptul ca ati tratat aceasta problema cu seriozitate, si nu ati facut exact opusul.O seara frumoasa, si multa sanatate.

| Irinelp a răspuns:

Nimeni nu are voie să pună în locurile publice camere de vedere ascunse.

| adrian445 explică (pentru Irinelp):

Asa ma gandeam si eu. Daca le pun pe holul baii,sau la intrare,unde sunt chiuvetele, n-am nimic impotriva.Dar daca au intrecut masura si le-au pus fix deasupra cabinelor de dus, unde orice om are nevoie de intimitate, ma deranjeaza. Poate unele persoane au nevoie urgenta, fiindca sunt deranjati la stomac.Camera aia filmeaza oamenii cand isi dau pantalonii jos, le filmeaza si organele genitale. Unde e intimitatea?