| Andreea_7045 a întrebat:

Stiti cumva daca telefonul Lg Optimus Me trebuie lasat sa se incarce 12 ore prima oara? Sau e de ajuns sa apara pe ecran baterie incarcata? Astept raspunsurile voastre.happy

Răspuns Câştigător
| morenika17 a răspuns:

Orice telefon, cand e nou, este necesar sa il lasi la incarcat 12 ore. Nu e din cauza telefonului[nu conteaza modelul], ci din cauza bateriei. Daca vrei ca bateria sa te tina mai mult timp, lasa-l 12 ore la incarcat. tongue

2 răspunsuri:
| TheExpert01 a răspuns:

Da terbuie lasat ca daca nu numerge bine si eu am funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noile telefoane au baterii lpe Litiu si chiar litiu/polymer, prin urmare nu este nevoie de formatare speciala, pur si simplu cand pe ecran apare indicatia de avertizare "baterie incarcata", decuplezi incarcatorul de la telefon apoi de la reteaua electrica.

Se pare ca nu ai citit manualul acelui telefon, mai retine totusi ca oricat ai lasa la incarcat telefonul, bateria are un circuit care-o protejeaza de supraincarcare, caz in care pur si simplu ar exploda existand riscul unui incendiu, de altfel astfel de cazuri s-au intamplat din pacate.
Oricat ai lasa la incarcat telefonul, acesta decupleaza din interior incarcarea bateriei atunci cand aceasta este incarcata.