| LaviniuA a întrebat:

Sunt bune boxele portabile JBL? E la Mega o promotie cu 30-40% reducere. Habar n-am daca sunt cu adevarat reduse sau asta e pretul normal.
Poza promotie Mega: https://ibb.co/PZg3p3P

Răspuns Câştigător
| literallythesamebruh a răspuns:

În acest caz, un JBL Flip este prea mult pentru tine. Poți cumpăra un JBL GO 3. O boxă micuță, (mie cel puțin îmi încape în palmă), cu baterie bună și un sunet decent pentru preț. Nu prea tare, nu prea încet. Am folosit vreo 6 luni acest model, mai mult când ieșeam la alergat, când ascultam câte un podcast sau când stăteam cu 2-3 prieteni. Se aude mai tare decât telefonul la volum maxim, dar nu exagerează. Nu știu dacă găsești ceva să se audă ca difuzorul de la mobil, iar dacă găsești, găsești ceva chinezării care nu sunt calitative. Deci, poți face una din următoarele: iei un JBL Flip și îl folosești la volum mic, deoarece calitatea este imbatabilă (cel puțin întrece ce am mai avut eu, și am avut câteva), sau iei un Go 3 cu sunet bun și este aproape ce ai nevoie. De asemenea, alege și în funcție de preț. happy

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E discutabil cat de buna este marca asta JBL, eu unul o cam desconsider e un fel de Sony cand faceau cd playere pentru oricine si orice, ca echipare sisteme audio de exemplu vine la masinile opel din 2009 sa fiu rautacios, masinile premium au de la Bose in sus, adica Harman Kardon sau mai calitativul Bang & Olufsen
Desi am fost carcotas atat JBL cat si Harman Kardon fac parte din marea familie a gigantului Samsung dar nu e acelasi lucru caci si Rolls Royce are motore produse de BMW, dar un Rolls nu e un bmw happy

Pentru omul de rand care nu este super pasionat sau vreun profesionist cu siguranta orice jbl este in regula.
Boxele portabile nu sunt recunoscute pentru redarea super calitativa a sunetului ci mai mult suna ca un radio, in schimb mult mai tare si mai puternic.
La acest pret nici sa nu ai super asteptari, dar o sa fie melodiile ascultabile? cu siguranta!

| LaviniuA explică (pentru Simpatic):

Mersi. Eu mai mult pentru ascultat voce as lua. Banuiesc ca ar reda ok vocea.
Numa ca nu mi-ar place daca s-ar auzi pe o raza prea mare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

JBL e un nume bun in sunet, sunt de calitate, la buget destul de redus. Nu am auzit niciodata ceva prost de la ei.
Insa nu ma pricep la boxele portabile, eu oscilez mereu intre casti si sisteme audio la priza.

| literallythesamebruh a răspuns:

Boxele JBL sunt foarte bune. Au calitate atât din punct de vedere al sunetului, cât și al construcției, și sunt foarte bune dacă intenționezi să ții una pe termen lung. Am avut un JBL Flip 6, ultimul model de Flip, pe care l-am vândut pentru că bateria nu era pe măsura așteptărilor mele. Nu vreau să spun că nu ținea, însă eu ascultam doar la volum 100%, capitol la care o boxă portabilă de dimensiunile ei clar nu excelează, însă mi-am luat ceva mai măricel în locul ei. Ce îți pot spune? Sunetul redat la 50% este bestial. Bass super pătrunzător și înalte foarte bune. La volum maxim, boxa pierde semnificativ din bass, chestie tipică JBL. Nici cu egalizator nu am putut să o rezolv. Cu volumul 100% sună ok, însă cu volumul mic (70%-50% sau mai jos) este ce trebuie. Vrei ceva cu bateria bună? Cumperi un JBL Charge. Vrei ceva compact? Cumperi Flip. Vrei ultra-compact? JBL Go. Am testat fiecare serie, sunt excelente, însă eu doresc ceva care să aibă baterie mare, așa că mi-am luat un exemplar de la Tronsmart care nu mă dezamăgește. Sper că te-am ajutat!

| LaviniuA explică (pentru literallythesamebruh):

Eu as vrea ceva care sa nu "imprastie" sunetul in jur. Sa fie ca difuzorul de la mobil.
Cand trece lumea pe langa mine, nu vreau sa auda clar ce ascult.
Cum ti se par boxele din punctul asta de vedere?

| LaviniuA explică (pentru literallythesamebruh):

Mersi. Cred ca o sa fac o adaptare oricum. O sa lipesc ceva ca o palnie pe aparat laughing

| literallythesamebruh a răspuns (pentru LaviniuA):

În acest caz, un JBL Flip este prea mult pentru tine. Poți cumpăra un JBL GO 3. O boxă micuță, (mie cel puțin îmi încape în palmă), cu baterie bună și un sunet decent pentru preț. Nu prea tare, nu prea încet. Am folosit vreo 6 luni acest model, mai mult când ieșeam la alergat, când ascultam câte un podcast sau când stăteam cu 2-3 prieteni. Se aude mai tare decât telefonul la volum maxim, dar nu exagerează. Nu știu dacă găsești ceva să se audă ca difuzorul de la mobil, iar dacă găsești, găsești ceva chinezării care nu sunt calitative. Deci, poți face una din următoarele: iei un JBL Flip și îl folosești la volum mic, deoarece calitatea este imbatabilă (cel puțin întrece ce am mai avut eu, și am avut câteva), sau iei un Go 3 cu sunet bun și este aproape ce ai nevoie. De asemenea, alege și în funcție de preț. happy