| AlExAlEx2000Bz a întrebat:

Sursa pc are un 12v constant? As vrea sa alimentez un casetofon si sa si pastreze setarile

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: da, are

| Frank51 a răspuns:

Ar fi nasol dacă nu ar avea.

| halogen001 a răspuns:

Https://askit.ro/......a-fara-pc/
Negrul = masa (minus)
Rosu = 5V (5V intre rosu si negru, rosu = plusul)
Galben = 12V (12V intre negru si galben, galbenul = plusul)
Cand sursa e oprita nu mai avem 12V intre firul galben si cel negru. Avem 0V si setarile se pierd.

Sursa e pornita daca e conectata la retea si firul verde e in contact cu firul negru.

| Digikey a răspuns:

Are 12 V dar nu constant.O sa pierzi setarile cand o scoti din priza sau pica tensiunea de retea.
Un acumulator mic de 12V cu un incarcator s-ar potrivi mai bine poate.

| abc1988 a răspuns:

Depinde de tipul de sursă, în general are. De exemplu una comună este ATX care are +-12V. Poți găsi un pinout aici: https://www.pinouts.ru/Power/atxpower_pinout.shtml

| Zuzu1991 a răspuns (pentru abc1988):

Esti "tare"

TOATE sursele de pc au, omul nu a zis profesional workstation sau mini-pc
si l-ai trimis in balarii undeva unde nu e nici un fel de voltaj, PANA NU suntezi firul verde cu firul negru
14 /PS_ON Green Power Supply On (active low). Short this pin to GND to switch power supply ON, disconnect from GND to switch OFF.
la masa (orice fir negru)
sursa ATX nu pleaca singura, ci din placa de baza, iar pin-ul ala e singura solutie sa o pornesti fara placa de baza

in plus 12V sunt la ORICE mufa de alimentare de storage, este firul rosu, la fel negru e masa, si e mult mai simplu decat sa scoata din ditamai mufa de alimentare a placii de baza