| qelias a întrebat:

Știe careva un program care să ștearga permanent și automat datele personale din PC-ul personal daca cineva tasteaza de mai mult de 3 ori o parolă gresita?

Răspuns Câştigător
| medicine a răspuns:

Nu cunosc nici un program, dar, daca doresti siguranta datelor, este suficient sa iti cumperi doua harduri externe: pui toate datele din calculator pe fiecare dintre harduri, cu copy-paste, apoi stergi totul din calculator (Shift+Delete apasate consecutiv sterge fisierele definitiv, doar un Delete simplu le baga in Recycle Bin de unde tot asa, definitiv nu sunt sterse decat cu Shift+Delete) si vei avea un calculator absolut gol - nimeni nu va accesa fisierele tale. Bonus - calculatorul fiind gol va merge mult mai repede. Un hard il poti pastra intr-un seif personal, altul cu tine, in permanenta. Se poate si sa ai un singur hard, cu conditia sa nu il pierzi, ca daca il pierzi, pierzi toate datele...chiar daca ajunge la cineva care nu stie parola, tot pierzi tot, asa ca e mai bine sa ai din start doua.