| Casian76 a întrebat:

Știe cineva ceva despre ultra office? E un înlocuitor gratis al Microsoft Office și nu știu dacă merita

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Microsoft a ajuns la concluzia ca, au dreptate care cer gratuitate pentru programe de baza uzuale (windows, office etc), altfel vor pierde "terenul", asemanator concurentei Android-ului, distributiilor Windows etc.
Deocamdata, distributiile Linux au inceput sa ia in urma Windows-ul, deoarece sunt gratuite, usor de invatat, au Office gratuit incorporat si sunt bune si pentru internet.
Singurii care nu sunt multumiti de Linux sunt cei care folosesc programe mari, facute expres pentru Windows, cum sunt jocurile mari, programele de proiectare (gen AutoCad) etc.
Dar cei care sunt dispusi sa-si cumpere un asemenea program scump, au nevoie si de un calculator pe masura, langa pretul carora licenta de Windows este aproape neglijabila.

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ultra Office, Libre Office, Open Office, cam aceeasi poveste toate. Excelente alternative gratuite la MsOffice.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ah, ultra office e tot de la MS? In cazul asta, Libre sau Open all the way!

| Bizon95 a răspuns:

Sa mori tu ca esti angajat la Mircosoft?!?
dar NU ai mail care sa se termine in Hoitmail sau Outlook sau Office.com

in schimb ai mail encriptat in Elvetia

iar inainte de asta MINTI DE INGHEATA APELE:
https://www.google.com/search?q=ultra+office
PRIMUL LINK DE SUS:
"Get Ultra Office for Free: Word, Spreadsheet, Slide & PDF..."
https://www.microsoft.com/......161bjrlc1d

deci E CAT SE POATE DE DESCHIS PUBLICULUI LARG
DECI NU AVEM NEVOIE DE CINEVA ASA URAT MIROSITOR CA TINE SA NE PHOOTA VIATA!

| SuveranulAndrei10011 a răspuns:

Da ca cauți o alternativa la Microsoft office recomand Libre Office din câte știu Ultra Office e încă în stadiul de test.