| anonim_4396 a întrebat:

Știe cineva dacă Android x86 poate fi setat să aibă meniurile în limba Română?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Pai Android (AOSP) facut de Google are limba romana de cand lumea. Cei de la Android x86 folosesc sursele AOSP pe care le recompileaza impreuna cu patch-uri ca sa mearge pe arhitectura Intel x86 (de aici numele Android x86) pentru ca Android nativ merge pe arhitectura ARM.

8 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ai incercat ca la orice alt Android, din Settings?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Încă nu l-am instalat. Vreau să știu mai întâi dacă are limba română.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiu ca are. Poti rula sesiunea Live si te lamuresti si(n)gur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

De unde ști asta?

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Din experienta - pentru ca l-am testat si primul lucru care te intreaba dupa ce porneste este ce limba alegi (exact ca si pe telefon/tableta cand pornesti prima data un produs de-abia cumparat).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Mă miră că l-au făcut și în română.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Am auzit că Apple va folosi în telefoane procesoare Intel, deci s-ar putea să putem să instalăm, în câțiva ani, Android pe Iphone sau pe iPad. Nu?

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doar ca Apple nu va folosi in telefoane procesoare Intel, dar chiar si in PC-urile lor vor renunta in viitor la procesoare Intel x86 si vor trece pe procesoare ARM (design propriu bazat pe licentiere IP de la ARM). In acest moment, daca nu gresesc, Apple are cele mai tari procesoare ARM, deja concureaza ca performanta cu cele desktop Intel x86 - singura problema este ca nu pot sustine acelasi load ridicat pe perioade lungi de timp deoarece nu au racire corespunzatoare (nici nu ai cum intr-un telefon) - intr-un desktop sau chiar laptop se schimba discutia, ii poti pune un radiator si un ventilator.

Citeste aici:

http://www.theverge.com/......ompetition