| AlexAl3xandru a întrebat:

Tip Memorii : DDR2 800 MHz si DDR3 1333 MHz
Model PLaca : MSI G41M-P33-Combo
Placa de baza suporta ambele frecvente.
Daca folosesc ambele Memori nu porneste computerul.

4 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Fii atent: ai o masina care este si pe benzina si pe GPL... NU MERGE CU AMANDOUA O DATA!
sunt total diferite, au frecvente diferite! deci ori iti iei 2 de DDR3 ori 2 de DDR2... dar cum ddr2 este mai scump decat ddr3 (pentru ca sunt depasite, si nu prea se mai fabrica, iti recomand sa iti mai iei o placa de DDR3 tot de 1333!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu trebuie să mă uit în datasheet să îți spun:
ai 4 sloturi, 2ddr2, 2ddr3, suportă dual channel DAR atenție, nu poți 'intersecta' frecvențele, ori ddr2, ori ddr3.
Recomand să folosești ddr3 pentru prețul și performanțele mai bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai 4 sloturi unul ddr2 si unul ddr3, inseamna ca placa de baza e generatie mai noua si te lasa sa alegi pe ce vrei sa mergi, ddr2 sau ddr3, eu zic sa folosesti memoriile ddr3, ca sunt mai bune decat ddr2 ca frecventa si tehnologie, ideea e ca ei au pus 2 tipuri ca tu sa ai de unde alege, in caz ca nai bani de ram puiddr2 de pe pc vechi (asta presupun ei), dar daca faci pc nou, ti-au pus si sloturi ddr3, deci ei sau gandit la client, poti sa zici happy

si daca pui un ram ddr2 800 si unu ddr2 667 tot nu va merge, trebuie sa fie la fel frecventele ori toate ddr3 ori toate ddr2 dar aceeasi frecventa, repet mergi pe ddr3, mai noi mai bune!

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa ta de baza suporta si mai multe modele de procesor. Ia incearca tu sa faci doua sa functioneze in acelasi timp, sa vedem ce iese.