| wolder a întrebat:

Tocmai am cumparat un laptop Asus, as vrea si eu niste sfaturi de ingrijire.
Este adevarat ca trebuie sa scot bateria cand il tin in priza acasa?

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Salut, si eu am cumparat un laptop Asus in vara.
Nu scoate bateria de la laptop in timpul incarcarii doarece la un soc de curent sau altceva o sa ti se duca placa de baza imediat, este mai sensibil decat la o unitate, deoarece bateria este facuta sa stea in laptop si tine rol si de protectie, chiar si o baterie care e moarta tot trebuie tinuta in laptop deoarece protejeaza.
In al doilea rand temperatura e importanta, il tii pe un cooler iar in pat nu este recomandat deoarece asimileaza praf si se incalzeste mai tare cu timpul.
Cumpara un spray cu aer comprimat sa dai pe la ventilator cand este inchis sa mai iasa aerul afara.
Nu il suprasolicita si problema la toate laptopurile este temperatura, eu am trimis laptopul meu in garantie pentru ca in timpul jocurilor ajungea la temperaturi exagerate (90+ de grade).
Oricum garantia de la Asus e una foarte serioasa si in caz de probleme il trimiti la garantie, iti faci cont pe site-ul de la Asus si treci seria si detaliile de la laptop.
Daca mai ai alte intrebari poti lasa un reply.

| RaduTN a răspuns:

1. Trebuie sa tii laptopul doar pe birou, sau pe o masa, niciodata nu trebuie sa-l tii pe covor, pat, deoarece laptopul nu mai poate sa se aeriseasca corespunzator si duce la ardere.

2.Nu este bine sa tii laptopul la incarcat cu bateria in el atat timp cat bateria este 100% deoarece intr-un an scade viata bateriei cu 25%

3.La fel ca un calculator trebuie curatat de praf o data la 6 luni si trebuei reinstalat windowsul o data la un an.

4. Cand nu-l mai folosesti inchide-i clapeta deoarece se va intra praful in el.

5.Nu apasa foarte tare pe tastatura, sau mai rau sa dai cu pumnii in ea deoarece laptopurile au o tastatura foarte sensibila si o sa ajungi sa-ti sara butoanele si sa trebuiasca sa-i schimbi tastatura si te costa in jur de 200-300 roni.

Bafta wave

| valentin75 a răspuns:

Salut! Pentru laptop se recomanda sa folosesti o pretectie la priza, sunt situatii in care nu alimentezi de acasa, deci, nu cunosti instalatia. Se recomanda sa-l utilizezi tot timpul. Incape in geanta de la laptop, nu ocupa mult spatiu, e foarte util cand alimentezi de la prelungitoare... etc.
http://www.pcfun.ro/......tlet-230v/
De asemenea, se recomanda sa utilizezi un notepad cooler, fluxul suplimentar de aer ii confera performanta si faibilitate sporita (ii prelungeste viata). In functie de utilizare se recomanda o curatare dupa cativa ani de utilizare! Sa nu obturezi fantele sistemului de ventilatie, cele de pe spatele /laterala laptopului. A se utiliza cu un blat de plastic/metal/lemn daca nu poti folosi notepad coolerul (cand se utilizeaza in pat/fotoliu etc.)!
In functie de buget...
http://www.pcfun.ro/standuri-coolere-notebook/zalman/zm-ns2000/
http://www.pcfun.ro/standuri-coolere-notebook/spire/odyssey-343/

| eunumberone a răspuns:

Nu bateria nu se scoate nici o data..doar atunci cand fulgera si tuna afara daca vrei tu sa o scoti...dar asa nu se scoate bateria. nu.

| KissAndor a răspuns:

Salut. Da este adevarat trebuie scos bateria laptopului cand il folosesti de la priza, bateri+priza cand vrei sa incarci bateria big grin. Eu mi-am cumparat Stand Racire CoolerMaster Notepal X-Slim II.
Sa-l folosesti sanatos.