| danyfear a întrebat:

Salut TPU
am cumparat, recent, un laptop
si un amic mi-a sugerat, ca atunci cand sunt cu el casa si-l tin in priza sa-i scot bateria
sa o las in el numai daca sunt plecat sau acolo unde nu am priza
zica a s-ar duce viata ei mai repede daca rulez pe laptop cu el in priza si cu bateria in el
cred ca am fost explicit
voi ce ziceti
cum este mai bine
multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Ella3133 a răspuns:

Stii ca daca tii laptopu in priza fara baterie il arizi nu?
din moment ce nu se descarca bateria cand stai la el nu ai motive sa il bagi la incarcat.in priza il bagi numai cand e nevoie.
mai pe scurt ca la telefonul mobil...winking

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sfatul amicului este corect, asa scrie si in cartea tehnica, astfel se mareste mult durata de utilizare a bateriei. Numai bine!

| SuicideSilence a răspuns:

Pentru ella3133: vorbesti doar din auzite. cine i-a pus lui danyfear i-a spus foarte bine. daca lapotp-ul se foloseste numai in priza este indicat sa i se scoata bateria.
DAR periodic trebuie descarcata si incarcata complet.

| danyfear explică (pentru SuicideSilence):

Desi am dat funda, mai astept si alte pareri, eventual adrese de site-uri despre aceasta problema, daca o pot numi asa

| adnanandan a răspuns:

La fel mi sa explicat si mie atunci cand mi-am luat laptopul...