| Miranda29 a întrebat:

Tocmai mi-am cumparat telefonul Samsung c6625 Valencia si scria ca are GPS si cand l-am deschis nu am gasit google maps sau GPS-ul. Ce trebuie sa fac ca sa am ori google maps ori GPS

1 răspuns:
| Supps a răspuns:

GPS este acronimul de la Global Positioning System, asta inseamna ca telefonul tau este in stare sa isi trianguleze pozitia cand o aplicatie cere asta. Pentru a naviga trebuie sa iti instalezi o aplicatie care face asta, foloseste capabilitatea GPS/A-GPS a telefonului tau pentru a-ti triangula pozitia, ia coodonatele si le tranforma intr-un punct pe o harta.
O aplicatie buna pentru asa ceva este Google Maps, desi pentru Windows Mobile nu are functia de navigare (sistem GPS gratuit, de navigare pas cu pas). Mai multe informatii aici: http://www.google.com/mobile/maps/