| AngelMuscleman a întrebat:

Tocmai mi-am cumparat un Nokia lumia si dupa ce s-a descarcat de tot bateria, l-am pus la incarcat dar nu s-a incarcat 100% doar vreo 60% si vreau sa stiu daca ii afecteaza intr-un fel bateria ca nu s-a incarcat 100%.

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Cam da..bateria unui telefon nou, la primele 3 cicluri, trebuie incarcata de la o la 100 fara a-i intrerupe incarcarea, cam nu e bine ce-ai facut!

| stlucian a răspuns:

Nu, de preferat ca bateria sa fie incarcata 80%-90% pentru a prelungi "viata" ei dar in cazul unui root sau hard reset e bine ca bateria/acumulatorul sa fie 100% incarcat pentru ca in astfel de situatii se consuma mai multa energie.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. In Noile tehnologii nu mai trebuie formatata bateria dupa cumpararea device-ului!

Asta se intampla mai demult dar acum bateriile sunt formatate din fabrica si supunerea lor la o alta formatare(incarcare 12-18ore/descarcare completa)nu fac decat sa reduca durata de inmagazinare a energiei!