| Ionut659 a întrebat:

TPU am un laptop Compaq cq 61 cu 4gb ram, t4400 și Intel family. El merge mai greu, întrebarea mea este... îi pot schimba vreo componentă? Măcar placa video cu un procesor mai decent.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fără abureli și pe scurt: poți schimba (tu) DOAR HD-ul și memoria ram. Atât

| Ionut659 explică (pentru sierra1):

Unde îl pot duce pentru ai schimba memoria ram și restul?

| sierra1 a răspuns (pentru Ionut659):

Ai putea face și tu asta, eventual te ajută un coleg

| flixbuster a răspuns:

Eu as incerca un Xubuntu 20.04.1 sau un Linux Mint 20 XFCE pe laptop-ul ala.

| zilog a răspuns:

Daca are mufa la procesor il poti schimba,
cauta si tu pe net daca are placa video incrporata sau separata.
ca exita posibilitatea ca placa ta video sa fie dintr-o bucata cu placa de baza si sa nu prea ai ce sa ii faci
asa ca singura solutie ramane sa il desfaci sa ii scoti praful parul de pisica si de caine si scamele din ventilator
sa ii dai cu pasta de transfer termic intre procesor si cooler
sa ii dai cu pasta de trasfer termic si la cipul placii video
si sa iti instalezi ceva simplu usor de folosit
de exemplu lubuntu sau linux mint sau ceva lucruri simple care ar fi mers si pe 200 Mhz
si atunci sa vezi ce zboara
sau daca nu ai chef sa ii schimbi softul macar sa ii dai un defrag
si sa ii cureti toate temporalele de la windows
chestii de genul acesta

| Ionut659 explică (pentru zilog):

Îl pot duce la cineva anume să îl curețe și restul? Unde l-aș putea duce?

| zilog a răspuns (pentru Ionut659):

La un service de telefonane mobile unde este angajat un inginer electronist. sau la o firma neparat firma nu om care repara televizoare calculatorare monitoare imprimante

| zilog a răspuns:

Daca ai cumva antivirus fa o proba fara el vezi cat de bine iti merge fara antivirus pentru ca unii antivirusi consuma tot calculatorul

| InsaneZor00 a răspuns:

M620 - Turion II Ultra 2. 5GHz e cel mai bun procesor pentru el, iar placa video este integrata, nu o poti schimba. Daca ai schimba procesorul acela si reinstalezi windowsul cu driverele instalate cum trebuie ar trebui sa mearga mai bine. Dar daca vrei ceva pentru gaming, iti recomand sa il schimbi cu un laptop special pentru gaming sau mai bine un calculator.