| kaBooMx a întrebat:

TPU Cer ajutorul celor care se pricep. Vreau si eu sa-mi construiti un calculator de maxim 1300 lei. As vrea sa aiba 4 gb ram (DDR3), placa video 1gb, hdd cat mai mic posibil,, procesor dual core de peste 2. 6ghz sau mai bun, sursa de cel putin 400w, o carcasa cat mai ieftina. Nu imi trebuie si tastatura/mouse/monitor. As vrea un link cu tot PC sau cu fiecare component in parte. Mersi

26 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Id mess sprintaroiuflorin sa vorbim mai detaliat.

| kaBooMx explică (pentru florin1979):

Nu imi merge messul, ce vrei mai detaliat? cred ca este destul de detaliat. apropo, poti sa-mi dai pm pe TPU.

| florin1979 a răspuns:

Ok iti trimit pe privat o configuratie cu explicatii.

| KodrutZ a răspuns (pentru florin1979):

Pune omule pe public, sa ne lamurim si noi! Nu de alta, dar bugetul asta e extrem de pacatos pentru ce vrea el...
@kaBooMx: Fa bine si mai orienteaza-te de inca cel putin ~3-400 RON si abia dupa aia discutam de calculator cit de cit de gaming. Daca nu e de gaming, merge ok ceva in banii astia.

| florin1979 a răspuns (pentru KodrutZ):

E public happy

| 0rlando a răspuns:

Ăsta are tot ce ai tu nevoie, mai ieftin de atât nu ai cum să ieși.
http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/media/

| florin1979 a răspuns (pentru Seby90):

Vezi ca ai pus procesor soclu 1155 si placa de baza soclu FM1. Nu se pupa de nicio culoare.

| Seby90 a răspuns (pentru florin1979):

Nu am fost atent, ma grabeam, incercam sa fac si un wish list. Am crezut ca am selectat 1155...

Is foarte obosit, scuze.

| florin1979 a răspuns (pentru Seby90):

Pune-i asusul ala H61 revizia B care suporta nativ ivy bridge sau orice B77 micro ATX.

| florin1979 a răspuns (pentru florin1979):

B75 nu B77 (scuze ca am inventat un nou model de chipset) rolling on the floor

| Seby90 a răspuns (pentru florin1979):

Eh, stai linistit, jumatate din cei de aici nici nu stiu despre ce vorbim oh go on.

| asasin070707 a răspuns (pentru Seby90):

De unde sti tu ma

| florin1979 a răspuns (pentru Seby90):

Esti rau big grin

| Seby90 a răspuns (pentru asasin070707):

Ce face un chipset pentru placa de baza?

| KodrutZ a răspuns (pentru Seby90):

Cam ce face calculatorul de bord pentru o masina.
@florin1979: N-ar intra mai frumos un A8 Trinity in bugetul asta, fara placa video dedicata?

| asasin070707 a răspuns (pentru Seby90):

Este componenta principala a placi de baza :-P

| florin1979 a răspuns (pentru KodrutZ):

Noi ne agitam degeaba sa il ajutam. daca are nevoie si de monitor? sau de tastatura si soarec? macar sa ne spuna lucrurile astea. merge trinity, si A10 poate, dar daca are monitor mic doar. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/631352/

| KodrutZ a răspuns (pentru florin1979):

Chiar arata frumusel cu A10, in teste stergea pe jos cu i3+GT 630... winking
P.S. Voi va certati cu sursele pe Flostron vs Flostron? roflmao!

| asasin070707 a răspuns:

Preferinte amd sau Intel

| asasin070707 a răspuns:

Uite pentru tot ceti trebuie poti sa te joci tot ce este pe piata la detalii medi http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/631330/

| asasin070707 a răspuns:

Pentru florin1979 ma pune o carcasa si o sursa mai bine nu pocnitori

| florin1979 a răspuns (pentru asasin070707):

Firar al dracu tu ce sursa ai pus frate?

| asasin070707 a răspuns (pentru florin1979):

Oricum iti spun eu ca este mai bine decat a ta din carcsa pe care ai aleso tu

| florin1979 a răspuns (pentru asasin070707):

Sursa aia din carcasa tine si un HD 7770 si un quad core atat timp cat nu faci overclock. am recomandat-o de multe ori si nu am avut reclamatii. bineinteles, ii trebuie un adaptor olex-pci-e care e vreo 10 lei.