| TechElias a întrebat:

TPU, dacă postez pe website o știre precum, să zicem că suntem acum câteva saptamani in urma când s-a lansat Galaxy Note să zic, și vreau să postez pe website detalii despre el, și nu dau copy paste de pe alte website-uri, nu scriu fix la fel, scriu cu cuvintele mele detalii referitoare la el, e vreo problemă? Adică dacă dai copy paste trebuie să scrii ceva de genul sursa:abc1234.com dar dacă nu scriu la fel, ci scriu din cap nu mai trebuie sa postez sursa, nu? Iar dacă vreau să adaug un video de pe Youtube de la cineva care i-a făcut review, trebuie să mai scriu sursa dacă se vede clar la intro cine a făcut acel video? Iar la imagini trebuie să scriu sursa sau le pot pune direct? Da știu că par niște întrebări cam... dar eu zic că e mai bine să fi sigur. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Daca te-ai inspirat suficient de mult, da, ca asa e frumos! Eu am surse la toate articolele mele! Asta ca sa nu ai surprize. In schimb, am gasit unele articole ale mele, pe alte site-uri, copy-paste! Nu era o problema, da erau fara sursa! Nu stiu cum sa-ti spun, da eu am muncit la articolele alea. Ti-au placut, ok, ia-le, da pune sursa! Altii nu accepta nici asta, depinde! Asa ca...

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Da, trebuie sa pui sursa! Daca review-ul este facut integral de tine, nu! Insa la poze da! La fel, daca iti apartin, nu! La youtube nu! Pune mana si citeste despre plagiat si continut duplicat!

| TechElias explică (pentru K0sti):

Îmi dezvolți te rog o idee? Aș dori să știu dacă postez pe blog ceva să zic despre Galaxy S4 și nu dau copy paste de pe alt website ci scriu, să zic, altcumva trebuie să zic de unde m-am inspirat să scriu ce am scris?

| TechElias explică (pentru K0sti):

Dar nu pot pune cumva semnul de copyright? Adică cum ai zis și tu, e lucrul meu, de ce să dea cineva copypaste la ceva ce e al meu... Explică-mi te rog și partea asta cu copy right. Când pot pune la subsolul website-ului sau a unei postări sau a unui fișier Word sau (la mine mai tare Batch) semnul că copyright? Acesta se plătește se obține prin simplu fapt că tu faci ceva și e al tău?

| TechElias explică (pentru K0sti):

Dar nu pot pune cumva semnul de copyright? Adică cum ai zis și tu, e lucrul meu, de ce să dea cineva copypaste la ceva ce e al meu... Explică-mi te rog și partea asta cu copy right. Când pot pune la subsolul website-ului sau a unei postări sau a unui fișier Word sau (la mine mai tare Batch) semnul că copyright? Acesta se plătește se obține prin simplu fapt că tu faci ceva și e al tău? Dar dacă cineva copiază ce e al tău și zice că are el copyright? De exemplu fac un tutorial și cineva zice că muzica e a lui chiar dacă o fac eu singur?

| K0sti a răspuns (pentru TechElias):

Daca te-ai inspirat suficient de mult, da, ca asa e frumos! Eu am surse la toate articolele mele! Asta ca sa nu ai surprize. In schimb, am gasit unele articole ale mele, pe alte site-uri, copy-paste! Nu era o problema, da erau fara sursa! Nu stiu cum sa-ti spun, da eu am muncit la articolele alea. Ti-au placut, ok, ia-le, da pune sursa! Altii nu accepta nici asta, depinde! Asa ca...

| cosminX a răspuns:

Romania e o tara libera! Tine minte asta. Nu e ca in Germania sa nu ai voie sa descarci o melodie de pe net

| TechElias explică (pentru cosminX):

Ok, dar chestia e că de exemplu dacă fac reclama la ceva de la Samsung sau un review pentru un produs, nu pot zice cine e român poate vedea ceilalți nu, tot pământul (aproape) poate accesa acel website sau videoclipul de pe Youtube