| JoeAlb a întrebat:

Un bec poate consuma cat un televizor? Am un televizor care consuma 80W dar am si un bec care consuma 80W. Cum vine asta? Ambele consuma curent electric in acelasi fel?

1 răspuns:
| nutepriveste21 a răspuns:

Si de ce nu? Becurile clasice cu filament au un randament scazut transformand mare parte din cea ce consuma in caldura si mai putin in lumina.La becurile aste noi economice situatia se schimba transferul energiei in lumina e destul de mare si astfel consumul scade avand becuri de 20w ce dau lumina ca cele de 100w cu filament incandescent. Dar si la tv-uri s-au facut progrese, tv-urile lcd sau led consuma mai putin decat cele crt.