| danbnz a întrebat:

Exista vreun program care imi poate arata cit curent electric consuma pc-ul meu? Ma refer doar la unitate, nu si la periferice...
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciun program nu-ți va arăta asta decât dacă ai o sursă șmecheră (am citit pe undeva despre existența uneia, niciodată n-am văzut una și-mi dau cu presupusul și că nu e pentru buzunarul oricui) cu monitorizare software. Mai nicio componentă nu monitorizează consumul de electricitate exact în timp real. Ai alte două opțiuni:
1. Îți faci o idee cam cât ar putea consuma PC-ul tău calculând consumul pe baza componentelor din calculator. Poți face asta pe site-uri de genu: http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp
2. Cumperi un UPS capabil și de monitorizare software și îți va spune consumul direct din priză, în timp real, al unității.
Și cam atât. Trebuie să știi că, componentele care consumă cel mai mult curent sunt placa (sau plăcile, dacă ești șmecher și ți-ai tras un SLI/Crossfire) video și procesorul (mai ales dacă ai vreunu cu 4 nuclee tactat la nu știu ce frecvență gigantică). Ca să nu mai zic că există specimene de genu' cu SLI și quad core-uri overclockate până-n extrem, care-și folosesc monștrii ăia pentru haicinci și mesingăr.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vecina mea nu are calculator si plateste doar jumatate adica 100 ron

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Joulmeter