| 123123NONAME123123 a întrebat:

Un document text(doc) creat cu libre office poate fi deschis cu MS office?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din oficiu, dupa instalare, Libre Office NU salveaza in format compatibil cu MS Office, ci are un format mult mai complex.

Pentru a putea fi deschis cu MS Office, trebuie sa salvezi documentul in format compatibil cu MS Office (sau alt program de editare).
Cand vrei sa salvezi documentul, dai click pe meniul File - Save as...
In feresatra care apare ii dai numele fisierului (fara diacritice sau alte semne speciale! ) si alegi un format compatibil cu MS Office. Cel mai bine este sa alegi formatul ".doc" pentru MS Office versiunile cele mai vechi (95-98), care se interpreteaza perfect de orice versiune ulterioara.
Dupa ce dai OK pentru salvare, vei fi avertizat ca formatul in care doresti salvarea este mai slaba si poate vei pierde informatii. Treci cu vederea si da sa salveze si asa.
Din acest moment, documentul tau va arata la fel in oricare MS Word. happy

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate partile sunt compatibile.
https://www.techcafe.ro/software/suita-office-gratuita-libreoffice/

| Simpatic a răspuns:

Depinde in ce format este daca este.doc il deschizi daca este un format care nu este suportat nu ai cum.

| sierra1 a răspuns:

Dacă l-ai salvat in format *.doc, da

| NLS a răspuns:

Desigur, dar pentru a pastra formatarea, trebuie sa il salvezi cu extensia.doc
Compatibilitatea cu. docx nu e chiar perfecta, dar da, formatul e suportat si va deschide si documente create in versiuni noi.

Poti seta in optiuni sa salveze mereu in unul dintre aceste formate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| artemidak a răspuns:

Dah crd

| 123123NONAME123123 explică:

Ms la toti