| vladutzumuresan1996 a întrebat:

Un editor de filme cu care pot sa reduc vocea personajelor/naratorului si sa se auda negativul mai bine. Funda

1 răspuns:
| NAT0 a răspuns:

E complicat.laughing
Deci. selectezi în Sony vegas porțiunea filmului. o salvezi *.mp3
Apoi cu Audacity, dai drag+drop în audacity, apești ctrl+a apoi te duci sus la effect și selectezi „Vocal Remover (for center-panned vocals)", dai click pe el și apoi o să-ți deschidă o fereastră și la prima opțiunea selectezi „Remove Vocals" la a doua selectezi „simple" și o să te pună să introduci niște numere. bagi numerele aste „500 2000" și dai pe ok.
După asta salvezi si ai coloana audio doar cu negativul, fără voce.
Sper că m-ai înțeles.