| anonim_4396 a întrebat:

Un mic trick: Cum sa dezactivezi save mode(nu este chiar atat de recomandat, decat in cazul in care ai parola la calculator, si nu vrei ca fratele sa mai intre nici macar cu safe mode).
In primul rand trebuie instalat 010 editor (este un hex editor). Deschide partitia c, apasa tools, folder option, view si debifeaza hide protect operating system file si show hidden files and folders. Deschide 010 editor, apasa file, open file si deschide fisierul ntldr.sys din partitia c. Apasa CTRL+f (se deschide search) la type selecteaza hex bytes (h) iar la value scrieti urmatorul cod CD 16 0F 85 09 si apasati find all. Dupa cum se observa CD 16 0F 85 09 a fost selectat. Apasa ctrl+r (se va deschide fereastra replace), la replace with modificam type cu hex bytes (h) iar la value scrie codul CD 16 90 90 90 si apasa replace. Va aparea un mesaj de genul no more ocurences... apasa ok dupa care close. apasa file si save. Acuma cand vei da restart si vei apasa f8 vei observa ca nu poti selecta nimic din safe mode tot ce va trebui sa faci este decat sa astepti sa treaca cele 30 sec sa intre in windows. Sper ca va fi de ajutor tongue

1 răspuns:
| Dominicc a răspuns:

Interesant...