| SparkSoul a întrebat:

Un ssd care e prin sata 3 poate merge si la o conexiune sata 2? Adica..Stiam ceva de genul ca merge, dar are limitare de citire/scriere pentru ca totusi e sata 2 si e mai scazuta viteza de transfer

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Merge foarte bine. Si eu am un ssd sata 3, iar placa de baza are numai sata 2 si merge perfect. Limitarea vitezei exista, dar fata de un hard disk normal viteza e mult mai mare si e foarte bine de pus un ssd. Inainte calculatorul se deschidea in 1-2 minute, iar acum se deschide in 15s. La fel si aplicatiile se deschid mai repede si merg mai bine. Singura problema e durata de viata mai mica a ssd-lui (numar limitat de scrieri) si capacitatea mai mica decat a unui hard disk normal, insa e bine si asa. Sporul de viteza e vizibil.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Merge si daca ai sata 1 dar placa de baza logic ca nu poate citi atat de rapid sau scrie deci da te limiteaza dar recomand un ssd

| dfeel a răspuns:

Va merge dar incearca sa faci un efort si sa cumperi pe langa SSD un adaptor pe PCI-EX 1x astfel incat sa ai USB 3.0.
Sunt placi adaptoare pe PCI.