| JusTPauL a întrebat:

Daca nu am SATA III la laptop cu ce viteza de scriere si citire va merge un ssd de 450 mb/s?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

O sa mearga cu viteze de sata II(3gbps sau in teorie 375mb/s, dar nu prea ai sanse sa atingi 100% viteza aia). La sata 3 e in teorie 6gbps adica 750mb/s, dar practica se cam opreste la 550mb/s. Deci probabil la sata 2 o sa ajungi la ~325mb/s(depinde).

1 răspuns:
| horia2012 a răspuns:

Cum SATA sunt compatibile intre ele, el iti va merge la viteza portului care-l ai pe laptop.