| Del1 a întrebat:

Un windows care instaleaza placa de sunet?(in afara de windows7)

Răspuns Câştigător
| Homye18 a răspuns:

Salut, vezi ca la un momentdat facusera niste baieti un windows XP caruia ii spunea SP3 ( bine era un windows SP 2 mai imbunatatit). Acest windows cand il instalai iti instala Driver-ul de placa video, driver-ul de placa de sunet si Word si Excel 2003. Nu stiu sigur daca il mai am eu pe acasa.

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Acest animal nu există. Placa de sunet este un obiect fizic. Sunt plăci de bază care au încorporate în ele și placa de sunet și sunt și plăci de sunet separate. Sunt drivere/niște programe care se instalează după ce instalezi sistemul de operare. Drivere audio, în cazul plăcii de sunet.///Instalarea sau eliminarea unei plăci de sunet

Plăcile de sunet permit computerului să redea muzică și sunete prin intermediul difuzoarelor. Aproape toate computerele noi sunt livrate împreună cu o placă de sunet încorporată. Totuși, în cazul în care computerul nu are instalată o placă de sunet sau dacă doriți să faceți upgrade la capabilitățile de redare a sunetului sau de înregistrare ale computerului, este posibil să doriți instalarea unei plăci de sunet.

Există trei tipuri de plăci de sunet: plăci de sunete încorporate în placa de bază a computerului, plăci de sunet interne și plăci de sunet externe. Acest articol este dedicat instalării unei plăci de sunet interne care poate fi conectată la o fantă de extindere din interiorul computerului. Plăcile de sunet încorporate în placa de bază nu pot fi eliminate, dar aveți de obicei posibilitatea să instalați o placă de sunet internă sau externă și să dezactivați sunetul plăcii de bază. În general, plăcile de sunet externe se conectează prin intermediul unui conector pentru magistrală serială universală (USB). Pentru informații despre instalarea plăcilor de sunet externe și a altor dispozitive USB, consultați Instalarea unui dispozitiv USB.

Înainte de a instala o placă de sunet, asigurați-vă că ați consultat documentația livrată împreună cu aceasta. Normele prezentate aici sunt foarte generale, iar documentația pentru placa de sunet poate conține informații importante specifice instalării plăcii respective. De asemenea, asigurați-vă că ați consultat documentația livrată împreună cu computerul, pentru a constata dacă deschiderea acestuia îi afectează garanția.

Înainte de a instala placa de sunet, trebuie să dispuneți de următoarele:

Placa de sunet pe care doriți să o instalați.

Posibil de o șurubelniță Phillips, pentru a deschide computerul, dacă acest lucru este necesar.

CD-ul, DVD-ul sau dispozitivul media livrat împreună cu placa de sunet (dacă există unul), care conține drivere și alte programe.
//Instalarea sau eliminarea unei plăci de sunet

Majoritatea computerelor desktop noi sunt furnizate cu o placă de sunet încorporată, care poate fi înlocuită. În cazul în care computerul nu are instalată o placă de sunet sau dacă doriți să faceți îmbunătățiți capacitățile computerului de redare și înregistrare a sunetului, aveți posibilitatea să instalați o placă de sunet. Dacă întâmpinați probleme de sunet pe computer, consultați Sfaturi pentru remedierea problemelor uzuale legate de sunet.
Note

Instrucțiunile de aici se aplică pentru computere desktop. Majoritatea laptopurilor au cipuri de procesare de sunet încorporate (denumite și procesoare de sunet), dar nu conțin plăci de sunet interne. Aveți posibilitatea să îmbunătățiți calitatea sunetului pe un laptop conectând un dispozitiv audio extern la un port USB sau la un soclu de card extern, dar acest lucru se întâmplă mai rar.

Este posibil ca procesoarele de sunet să fie încorporate și în computerele desktop. Ele nu pot fi eliminate, dar se poate îmbunătăți calitatea sunetului prin instalarea unei plăci de sunet interne și dezactivarea procesorului de sunet.

Înainte de a instala o placă de sunet, verificați informațiile care au fost livrate cu aceasta. Normele prezentate aici sunt generale, iar documentația pentru placa de sunet poate conține informații importante specifice instalării plăcii respective. De asemenea, asigurați-vă că ați verificați documentația livrată împreună cu computerul, pentru a constata dacă deschiderea acestuia îi afectează garanția.

Înainte de a instala placa de sunet, trebuie să dispuneți de următoarele:

Placa de sunet pe care doriți să o instalați

O șurubelniță Phillips pentru a deschide computerul, dacă acest lucru este necesar

Un soclu PCI gol în computer, în afara cazului în care doriți să înlocuiți o placă de sunet existentă (caz în care puneți placa nouă în acel soclu)

Dacă placa de sunet a fost livrată cu un CD, DVD sau alt suport media amovibil, este posibil să conțină un driver pentru placa de sunet. Păstrați-l până când Windows a terminat de căutat și instalat un driver. Windows face aceasta automat după ce instalați placa de sunet în computer și porniți din nou computerul. Dacă Windows nu găsește un driver bun pentru placa de sunet, atunci încercați să instalați driverul care fost livrat cu placa de sunet. Software-ul de la producător poate conține și alte programe pentru placa de sunet.

Imagine a mufelor pentru o placă de sunet tipicăMajoritatea plăcilor de sunet au cel puțin o mufă de ieșire pentru a conecta difuzoare și o mufă de intrare pentru conectarea unui dispozitiv audio de intrare. //Mai caută și tu cu Google.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, scoate mana prin monitor si asambleaza placa de sunte in unitatehee hee tu te auzi ce spui? la fiecare windows (ca sunt si multe rau. tongue ) trebuie sa bagi drivere pentru placa video si placa de sunet