| Marianahsvvd a întrebat:

Unde e setarea de la Facebook prin care ceilalți sa nu îmi poată distribui postările?

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Schimbă setarea fiecarei imagini din "Public" în "Doar prieteni", iar ceilalti din afara listei nu mai au acces la profilul tău, dacă vor să distribuie postări.

| gemeni6226 a răspuns (pentru floresdemayo):

Pentru mine nu e nimic mai suparator decat daca unul sau una din lista mea nu-mi da like la ce postez in schimb o distribuie, pe una din acest motiv am si pus pe ignor.Nu e corect sa-ti placa ceva si sa nu-i dai like in schimb s-o distribui cred ca nu trebuie sa motivez de ce.

| floresdemayo a răspuns (pentru gemeni6226):

Și like-ul acela se poate da din complezență, deci nu neapărat că îți place postarea, ci pentru că ți-e drag cine o postează.
Și acel "share" poate fi egalat cu un mare like! ❤️

O postare a Oanei Pelea în care l-a citat pe caricaturistul belgian de benzi desenate, Philippe Geluck, aproape 7.000 de utilizatori Facebook i-au distribuit citatul mai departe, iar peste 1.700 i-au dat doar „like".

| gemeni6226 a răspuns (pentru floresdemayo):

Dar cunosc persoana la care am dat ignor pe timp de pandemie in 2020 cand nu avea autobuz cu ce merge acasa 3 saptamini am fost in locul ei in tura de dupa masa in loc sa fiu in tura mea de dimineata si cum ai primit tu un multumesc pentru asa am primit si eu, merg mai departe:e cu mult mai bogata ca mine dar de 3 ani de cand suntem colege nu mi-a dat niciodata nici o prajitura de ziua ei,eu mereu i-am dat de ziua mea, ba mai mult niciodata cu nici o ocazie nu da nimanui nimic, foarte rar sa intilnesc asa un om nici nu stiu cum s-o numesc egoist, avar cum e ea, si mereu se plinge cit ii e de greu, pai sa fie mai omenos imediat o sa-i fie mai bine.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Eu stiam ca nu exista aceasta setare la Facebook pentru distribuirea postarilor de pe profilul tau, totusi cand am vazut intrebarea ta am luat toate setarile la rand de la Facebook si nu gasesc setarea de care mentionezi tu.
Am gasit la setari la Facebook posibilitatea de a alege la optiunea,, Stories" (deci nu postarile de pe profilul tau cum ar fi poze, videoclipuri etc.) cine iti poate distribui Stories-urile publice. La aceasta optiune te refereai tu de fapt? Intreb pentru ca nu ai specificat daca prin postari te referi la Stories sau la postarile pe profilul tau, pentru ca sunt lucruri diferite.

| NunuNini a răspuns (pentru elemonis):

Eu am vazut multe postari publice (nu suntem "prieteni") care nu se puteau distribui. Deci, de undeva se poate. Si eu as vrea sa stiu.