| Ion_Ionut_1996 a întrebat:

Unde pot sa ma duc dupa 9 clase ma pricep foarte bine la calculatoare dar am media cam slabuta sad

Răspuns Câştigător
| drhotzu a răspuns:

Pai e bine ca stii php c, sql si toate cele, dar crede-ma ca atat timp cat nu ai o diploma, mai ales de facultate o sa fii platit foarte prost... asa ca sfatul meu:
don't be a fool stay in school

| unknownn a răspuns (pentru drhotzu):

Nu trebuie neaparat diploma de facultate ca sa fii platit bine, crezi ca pe angajator il intereseaza diplomele tale? Iti zic eu, in acest domeniu nu prea ai nevoie de diplome(depinde unde te angajezi), cunostintele conteaza cel mai mult.

| drhotzu a răspuns (pentru unknownn):

Ok! cunostintele conteaza... dar crede-ma ca eu sunt in postura de angajator si activez in domeniul creatie grafica atat web cat si pentru tipar si conteaza si diploma pentru ca inseamna ca nu face ceva pe "genunchi" si are ceva mai multe cunostinte decat un limbaj de programare. si la toate firmele serioase la care am lucrat sa stii ca se pune accent si pe diplome. nu o sa te primeasca in veci o companie medie spre mare care se respecta fara cel putin o diploma de specialitate, iar daca tu depui un cv cu 12 clase fara bac luat poti sa spui tu acolo ca ai revolutionat php-ul, sau orice limbaj ca nici macar nu te baga in seama. nu ajungi la interviu sa dovedesti cat esti tu de bun fata de unul care are o facultate in domeniu... asa ca da SCOALA CONTEAZA! terminati dracu o data cu treburile astea ca domne nu conteaza daca ai terminat cine stie ce scoli conteaza ce stii sa faci! faptul ca ai terminat o scoala este un garant ca tu stii sa faci ceva.
uite iti propun un experiment: fa 2 cv-uri in unul scrii ca nu ai decat 10 clase dar stii 5 limbaje de programare nivel avansat. si in altul scrie ca ai termiat ase-ul la cibernetica si cunosti doar c++ si php nivel mediu/avansat si vezi in urma caruia te cauta, dai 2 nume si numere de tel diferite si faci un studiu sa vezi ce joburi si la ce bani te cauta.
STAY IN SCHOOL! CHIAR FACE DIFERENTA!

5 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Ce limbaje de programare cunosti?

| Ion_Ionut_1996 explică:

Pai trebuie sa termina a 12 si sa bacu?