| Hoicea a întrebat:

Va IMPLOR sa imi spuneti cum sa rezolv problema asta la pc : cand trebuie sa deschid un program ma intreaba cu ce vreau sa il deschid, si trebuie sa o fac de fiecare data, va las niste imagini.
http://postimg.org/image/4ujly1mx7/ http://postimg.org/image/l5exoeww1/

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ai stricat extensiile. Mergi in control panel cumva, si ai acolo Default programs. SI la lnk-uri/exe-uri schimbi si pui ce e default.

| Hoicea explică (pentru sltlp):

Am rezolvat problema, trebuia sa sterg asociatia cu pgrogramele tip lnk. sau ceva de genu, oricum multumesc tuturor

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Virusi!

| StefanKogut a răspuns:

Ai aici un tutorial pentru resetarea extensiilor, urmezi pasii de care esti interesat si gata. Din ce am vazut in comm-uri unii nu gasesc FileExts, daca nu-l gasesti incearca FileExtensions, poate e o prescurtare folosita des. Mentionez ca nu l-am testat, dar din ce am citit pare logic, dupa cum vei vedea pentru resetare completa trebuie sa stergi toate extensiile din director, dar ma intreb ce se intampla cu cele pe care le-au instalat aplicatiile ce nu fac parte din windows.
O alta metoda, daca ai System Monitoring on e sa faci restore dintr-un punct de unde stii ca nu aveai problema asta. Noteaza ca optiunea asta nu restaureaza doar extensiile ci tot sistemul la un status anterior unde poate ca nici unele aplicatii s-au update-uri nu erau instalate. Nu stiu daca system restore functioneaza si cu privire la baze de date si/sau fisiere pe care le-ai putea avea in User Space si care ar putea fi critice pentru tine daca le pierzi, intereseaza-te, caci restoring-ul nu trimite fisierele la Bin dar nici nu scrie peste ele in prima instanta.

| stefanvladvlad a răspuns:

Cred ca e virus