| CosminSM a întrebat:

Va rog, ajutati-ma! Am aceasta problema la pc https://youtu.be/eaH92fZNw9Y Si apar destul de des,mai ales cand ma joc. Dupa eroarea asta, se inchide monitorul si trebuie sa dau restart ca sa mearga.GPU-ul meu este un GTX 560 si il am demult si nu am schimbat pasta de 1 an si este si prafuit.Placa mea video este pe ducă?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Alea-s artefacte de la placa video. Sunt simptome ca placa este pe duca, daca ai garantie trimite-o in garantie ca nu mai duce mult si crapa.

18 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

E MOARTA!
Cumpara alta tongue

| SilviaDulcik a răspuns:

Placa video e dusa deja. Pasta poate sa ramana aceeasi si 3 ani, oricum nu poti sa o desfaci in primii 2-3 ani din cauza garantiei.
Iti recomand sa iti cumperi alta si sa nu faci experimente cu Reball sau reflow.
Reflow e ieftin si nu rezolva mai nimic.
Reball e in jur de 200 lei si o sa iti faca placa video functionala inca 2-3 luni, dupa care iar artefacte.

| DryIce a răspuns:

"un GTX 560 si il am demult si nu am schimbat pasta de 1 an" - pasta de racire e doar la laptop, la pc e direct fanul peste elementele de racire. Nu exista pasta de racire la pc tongue

| K0sti a răspuns (pentru DryIce):

Nu exista pasta de racire la pc...de unde ai scos prostia asta nene? laughing

| DryIce a răspuns (pentru K0sti):

Pai nu exista la pc wtf. La laptop exista pentru ca sa duca caldura la fanurile aflate la distanta fata de ea. La pc e fanul direct peste elementele metalice de racire. Nu vorbim aceeasi limba? nu stii ce e pasta termo? la pc se poate conduce ca si la laptop dar nu cu pasta ci cu tuburi/racire pe lichid care e altceva.

| K0sti a răspuns (pentru DryIce):

Ma nene ma...ce se pune intre radiator si pastila procesorului, indiferent ca vorbim de laptop sau pc, dulceata de visine?
Vezi ca mai citeste lumea si te crede, dupa ce ca sunt ei ametiti, ii mai amtesti si tu!

| DryIce a răspuns (pentru K0sti):

Sa zicem. Ia 2 bare de fier una incinsa alta rece. Atingele una de cealalta, cea rece se va incalzi pentru ca fierul conduce caldura asa zice fizica. Ca pui pasta termoconductoare ca nu pui oricum se face punte termica. La fel e si la cpu si radiator. La laptop sunt ca niste tuburi umplute cu pasta sa conduca caldura departe la fanuri. La pc pui degeaba pasta, la nimeni nu am vazut sa aiba si tot asa stau temperaturile. Fiecare face cum crede.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Un coment ce zice cineva: "Actually, no you dont need thermal paste, its helps yes but aslong as the HSF is doing its job and makes sure the CPU doesnt over heat then its fine.

Thermal Paste provides a smoother/flatter base for the bottom of the HSF to sit flush on to provide that there is no air gaps, as air is an insulator dont forgetwinking

Plus the Thermal Paste doesn't conduct heat very well, but its better than the air gaps."

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Daca ai un radiator cu baza metalica plata fara a aparea goluri de aer si se preseaza pe cpu nu mai trebuie pasta big grin astea erau radiatoarele ce le-am vazut eu, da alea cu goluri de aer trebuie pasta. De asta nu stiam eu ca trebuie pasta ca aveam radiatoare cu baza plata si prin presare.

| CosminSM explică (pentru DryIce):

Credeam ca e la fel ca si la procesor.Keep calm.

| DryIce a răspuns (pentru CosminSM):

W8 da chiar e la fel. Se pare ca sunt 2 tipuri de radiatore metalice depinde de care are fiecare. Acestea sunt la cpu si la placa video. Placa video e impachetata si nu prea se poate desface adica nu stiu n-am incercat. Daca cpu sau gpu au radiatoarele metalice presate fara pasta din fabrica nu trebuie pasta. Daca sunt cu goluri de aer trebuie pasta, cum zicea si tipu de pe reedit. Sincer placa video ce cumparam astea mai noi nu zice nimeni nimic de nicio pasta sad de asta sunt curios si eu.

| K0sti a răspuns (pentru DryIce):

Aoleu DryIce, toate coolerele de procesor fie ca vorbim de AMD sau INTEL, vin cu pasta preaplicata! GPU nu face exceptie! Nu mai crede tot ce citesti!
Citeste aici, am explicat de ce si ai si un video, in plus gasesti o groaza pe Youtube! http://www.epasystems.ro/pasta-termica-procesoare/
Coolerele after-market vin cu pasta la tub in cutie, cele care vin cu procesor cu tot, e preaplicata! Daca nu ai inteles ca asta mi-e meseria si am vazut sute de procesoare si coolere in 20 de ani de activitate, e treaba ta!

| CosminSM explică (pentru K0sti):

Asta stiu la procesoare, ma refeream daca si la GPU se schimba pasta.

| K0sti a răspuns (pentru CosminSM):

Se schimba, da! Tot procesor e si ala si se incinge mai al naiba ca CPU-ul!

| DryIce a răspuns:

Daca ai putea deschide windows chiar si asa cu artefacte, sa pui nVIDIA inspector si sa verifici voltajul ei si clokurile. Daca totul e ca si din fabrica inclusiv temperaturile nu sunt mari, inseamna ca e defecta ea, se arde ceva la ea. De obicei artefactele apar la dereglari, voltaj prea mic fata de clokurile prea mari. Sau cand se arde.

| Rektsona a răspuns:

Ai probleme cu monitorul si cu placa. Placa e *** si monitorul e stricat. ahahah

| CosminSM explică (pentru Rektsona):

Serios,si monitorul?

| Rektsona a răspuns (pentru CosminSM):

Du-l la reparat si pc si monitor vezi care e, e posibil doar una, amandoua, sau de la windows, shitt windows shitt life