| Rar263 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Am un card sd in telefon pe care am pus cele mai importante fotografii. Mi-a venit notificare ca are cardul o problema și l-am scos fără sa opresc telefonul. Când am deschis telefonul îmi cerea sa reformatez cardul și sa salvez datele intai. Cum le salvez? Prin adaptor? În nemoria telefonului nu îmi apare cardul chiar dacă e introdus

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Folosesti un cititor de carduri de memorie, conectat la un calculator, prin cablu.
Pe calculator /laptop trebuie sa folosesti un program de recuperare fisiere sterse (de exemplu: "Recuva" (exista si versiune portabila).
- Scoti cartela de memorie, o introduci in cititor.
- Conectezi cablul printr-un port USB.
- Pornesti programul de recuperare si scanezi card-ul.
- Copiezi fisierele dorite (si gasite intacte) intr-un folder special creat de tine pe calculator.