| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG AM NEVOIE DE AJUTOR! cum pot sa fac si eu legatura LAN prin cablu de retea intre un laptop si un calculator am citit pe internet am incercat...nu merge am windows xp sp 2 sau 3 daca va ajuta si puteti sa ma indrumati dupa ce conectez cablu ce fac? MULTUMESC

3 răspunsuri:
| leonardo a răspuns:

Vezi ca nu merge cu orice cablu de retea legatura - la un capat trebuie mufat normal iar la celalalt invers. Fie iti cumperi unul d-asta fie vb cu un baiat care stie sa le mufeze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in primul rand daca legi calculatoarele direct intre ele (fara un hub, switch etc), cablul de retea trebuie sa fie cross over. Pentru o retea simpla fara internet sharing faci asa. La unu din calculatoare pui ip 192. 168. 0. 1 subinetmask 255. 255. 255. 0 iar la celalata ip 192. 168. 0. 2 si subinetmask 255. 255. 255. 0. Daca vrei si internet sharing si primul calc are internet la primul calc adaugi in plus si dns-urile de la ISP si la al doilea mai adaugi la gateway 192. 168. 0. 1 si la DNS-uri la fel ca la primul calc. Spor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba ar trebui ca sa mearga si asa