| TwinKiee3 a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti si mie la 2 intrebari cu foarte mare seriozitate.
1)va rog spuneti-mi si mie foarte multe intrebuintari pentru o lanterna.
2) vorbind de lanterna cum e treaba cu lumeni? de ex o lanterna are 10 lumeni sau 200 lumeni ce inseamna acel lumeni?

3 răspunsuri:
| dienuta1990 a răspuns:

Lanternele se folosesc pentru iluminat in diverse situatii.

| korina99 a răspuns:

Lumenul este unitatea de măsură derivată a fluxului luminos, o măsură a cantității totale de lumină vizibilă emisă de o sursă.

de ex:
1 watt bec incandescent este egal cu 10 lumeni
1 watt bec led este egal cu 180 lumeni
1 watt bec halogen este egal cu 20 lumeni

https://www.qtransform.com/......lumeni.php

sper sa te ajute

| Panțiru_Bogdan_1996 a răspuns:

Nu stiu dar stiu ca poti conectA mai multe becuri de o data eu am bec de masina la a mea