| IulianN12 a întrebat:

Vă salut. Am si eu o problema la laptop ul meu. Prima oară când l-am cumparat am avut pe el un sistem linux mai exact ubuntu si dupa am băgat direct windows 10 de pe un stick. Am văzut că merge cam greu am vrut să instalez windows 7 dar nu a mers, am descărcat imaginea iso de pe toate site urile posibile si nu a mers, la majoritatea instalarea decurgea perfect dar cand isi dădea restart sa pot intra in windows si sa adaug toate driverele îmi rămânea blocat cu acel logo de windows 7 de la deschidere. Ar trebui sa fac ceva din bios? Te rog sa ma ajuți dacă ai mai întâmpinat această problemă sau dacă știi macar cum o pot rezolva. Multumesc si mult succes cu ceea ce faci!

Răspuns Câştigător
| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Imaginile ISO de pe site-urile fantoma si indiene nu sunt de incredere, ai 2 posibilitati mari si late, fie arhitectura procesorului (care banuiesc ca este de generatie noua) tau nu-ti permite sa rulezi Windows 7, fie imaginea ta de Windows este corupta.

Windows 7 este un sistem de operare deja invechit care nu mai face fata la multe programe din ziua de astazi, e mai mult ceva de nostalgie, hobby, ti-as sugera mai de graba sa intalezi macar Windows 8.1 ca sa se miste in parametrii decenti sau sa ramai la o distributie de linux light (lxde, linux mint, orice dristibutie bazata pe XFCE) si sa inveti s-o folosesti, nu este asa de greu precum pare.

| flixbuster a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Windows 8 nu mai are nici el suport din Ian 2023 (iar Windows 7 din Ian 2020).

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ar fi trebuit sa incepi cu modelul exact de laptop.

Cred ca ai un laptop nou care nu are suport de Windows 7. Posibil sa nu aiba nici de 10 daca e prea nou, deja se lanseaza doar cu suport de 11.

Răspuns utilizator avertizat