| NicVal74 a întrebat:

Va salut! Daca inlocuiesc vechea placa video Gigabyte Radeon RX 460 4GB GDDR5 cu Gainward GeForce GTX 1650 D6 Ghost 4GB GDDR6 128-bit ce setari trebuie sa fac? Specific ca am Windows 10 Home, va multumesc

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Nu ai ce setari sa faci. Poate trebuie sa faci update la driver, daca nu face Windows automat.

Nu instala prostia aia de GeForce Experience. Nu instala decat ce ai nevoie, adica driver. Nu alte prostii de la nVidia decat daca stii ce faci.

Alimentarea se face cu o mufa 6 pini de la sursa, asa cum ai zis. Cotrobaie pe acolo trebuie sa fie un cablu liber.

| NicVal74 explică (pentru seth2016):

Ok multumesc din suflet! cum sa dezinstalez vechea placa video?

| seth2016 a răspuns (pentru NicVal74):

Pai in stanga este prinsa de spatele carcasei cu unul sau doua suruburi. Apoi trebuie sa apesi pe clapa de la soclu.

Vezi cum face nea asta: https://www.youtube.com/watch?v=mbsajSZEqro

| NicVal74 explică (pentru seth2016):

Dezinstalarea driver-ului ma intereseaza!

| seth2016 a răspuns (pentru NicVal74):

Cauta Control Panel (search) - Uninstall - dezinstaleaza tot ce e de la nVIDIA, reboot. Lasa Windows sa instaleze driverul automat. Dureaza putin dupa ce reporneste.

| NLS a răspuns (pentru NicVal74):

Driverul vechii placi video trebuie sa il dezinstalezi inainte sa introduci placa noua in sistem.
Dezinstalarea se face din Control Panel - Programs and Features...

Driverul nou il iei de pe site-ul nVidia, nu din alte parti (Driver Booster si alte tampenii de programe)

https://imgur.com/SD1wsbv

https://www.nvidia.co.uk/Download/index.aspx?lang=en-uk

NU instala decat driverul nVidia si PHYSX,
NU bifa GeForce Xperience (mai mult ingreuneaza sistemul decat ajuta),
si nici HDMI Audio (decat daca monitorul tau are boxe integrate in el si le folosesti pe acestea).

In Panoul de Control nVidia (iti va aparea jos in dreapta in taskbar)
nu trebuie sa faci nici o setare speciala, dar ai putea face o setare pentru a folosi intreg intervalul de culoare (util pentru filme, editare video...foto).

Fa exact ce vezi la mine in link (seteaza Full 0-255)

https://imgur.com/undefined

Si de asemenea, tot "Full" la Output Dynamic Range, pentru imagini statice:

https://imgur.com/2s0m950

Setarile pentru jocuri le faci in fiecare joc in parte, direct in setarile jocului.
E mult mai bine asa.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Sa te asiguri ca incape pe placa de baza sau in carcasa, si sa instalezi GeForce Experience, care va lua driver-ul corect pentru tine.

| NicVal74 explică (pentru Wr3nch):

Are alimentare separata trebuie sa introduc mufa? altfel nu merge? ma gandeam aia aia veche se alimenta din soclu! va multumesc