| Giculetz a întrebat:

Vă salut! La întrebarea asta as vrea sa îmi răspundă cineva care se pricepe cat de cat. Cum as putea scădea turațiile coolerului din bios? (coolerul este cu 4 pini)

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Te duci pe Youtube si scrii c eva de genul asta : How to Control CPU and System Fan Speed? O sa gasestgi video in care iti arata pas cu pas, dar difera si de placa de baza, deci se poat modifica turatiile, dar trebuie sa stii si ce schimbi si la ce temp.

| GPA a răspuns:

4 pini înseamnă control PWM (Power width modulation), adică turația este ajustabilă. Q-Fan control ajustează automat turația în funcție de cantitatea de căldură emisă și poate fi activată din Bios. Ce placă de bază ai? Încearcă să reduci manual din tensiunea de alimentare de la headerul plăcii de bază, din bios, cu offset. Poți ajusta turațiile configurându-le din soft : SpeedFan / EasyTune / Fan Expert, Corsair Link, fiecare producător are un soft dedicat. În pagina cu suportul plăcii de bază vei găsi la secțiunea drivere inclusiv controlul fan-urilor. Ce placă de bază ai și ce cooler?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de bios evident, nu prea am vazut setari de-astea. Mai intai fa un bios update, apoi vezi daca ai thermal management in optiuni, daca nu atunci la fan control. Dar nu sunt optiuni ok asa ca mai bine scazi din windows, mergi la power management si acolo poti sa setezi sa folosesti un procent din puterea procesorului, gen 80%.