| anonim_4396 a întrebat:

Va salut, mi-am cumparat de la cineva, nu de la magazin o tableta Allview AX2 Frenzy. Am ajuns acasa, incerc sa descarc de pe Magazin Play, am Wifi-ul pornit, dar nu ma lasa. Orice descarc imi zice "Eroare la recuperarea informatiilor de pe server". Ce trebuie sa rezolv la ea?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Fă-i un reset to factory; dacă tot nu merge, poate poți s-o resoftezi.

| AFR81 a răspuns (pentru mihai69):

Iti multumesc pentru raspuns, dar, ma jur ca nu gasesc Reset-ul asta laughing.

| mihai69 a răspuns (pentru AFR81):

Sigur că nu-l găsești, dacă nu-l cauți:
www.allview.ro/uploads/tx_allview/Manual_RO_Allview_AX2_Frenzy.pdf
===
pagina 31:
Din meniul "Settings" - " Privacy ", selectați "Factory data reset", confirmati, și ștergeti toate datele.
===
Vezi și:
droidlessons.com/how-to-factory-reset-your-android-device/
...y_Settings
https://en.wikipedia.org/wiki/Factory_reset

3 răspunsuri:
| Iordache_Teodor_1995 a răspuns:

Problema care o ai poate fi cauzata de mai multe chestii:
1.Internetul este prost configurat
1.1 Asigura-te ca Wi-FI-ul ajunge cu mai mult de 1 liniuta de semnal la tine
1.2 Daca ajunge cu o liniuta sansele sa primesti internet okay sunt slabe.
1.3 Daca nu primesti internet okay incearca sa-i schimbi standard-ul wi-fi-ului pe G(este cel mai puternic)
Ca sa il schimbi trebuie sa pui IP-ul routerului in browser, de exemplu: 192.168.1.1( asta este IP-ul care din default). Daca nu stii cum sa o aflii intra in cmd si scrie IP config si uita-te unde scrie Default Gateway, acela este Ip-ul routerului.
Daca ti se pare foarte complicat ce am spus, mai exista o metoda prin care sa il setezi la 192.168.1.1 cu un buton. Se afla in partea din spate a routerului iar deasupra lui scrie Reset. Trebuie apasat timp de 11 secunde.
Dupa aceea, cum am spus mai devreme introduci IP-ul intr-un browser( Opera, IE, Chrome, oricare) iar te duci la zona de WLAN sau Wi-FI, o sa gasesti acolo ceva gen " Standards" si selectezi 802.11g.

Daca cu primul pas nu a mers inseamna ca:
2. Tableta are o problema
Cum a spus si mihai69, iti recomand sa o resetezi ca din fabrica.