| catalin542000 a întrebat:

Voi ce alegeți?
Care dintre aceste casti este mai bun?

Casti Gaming HyperX Cloud II 7.1 Red 450lei

sau

CASTI GAMING COOLER MASTER "MasterPulse over-ear headset w/ Bass FX", control pe fir, panouri amovibile (SGH-4700-rahatA1) 516lei

Prețul este irelevant. L-am pus ca o adică, mai mult sa va dați seama că vorbesc de niște căști mai răsărite.

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nici, nici. As lua Creative Aurvana Live + DAC USB. Ceva ca sa ma incadrez intr-un buget cit-de-cit decent. Ca o paranteza, am si Creative G6, si X3-ul, si Sennheiser GSX 1200 Pro, si GSX 300, si Fiio M3 Pro/X3 II, si inca vreo cateva ca si USB DAC, iar la casti ar fi si acolo destule care merg mentionate, ca si Koss Porta Pro, Aurvana SE, Sennheiser GSP 500. De multe ori diferenta intre niste casti de ~3-400 RON si unele de 3 ori mai scumpe nu e data de casti, cit de sursa sunetului.

| catalin542000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt doua tipuri, live și live2. Bănuiesc ca live 2 ar trebui sa iau?

| catalin542000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Arata bine. Am găsit de cumpărat pe en.creative.com dar nu știu dacă vine cu DAC ala usb

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru catalin542000):

Aurvana nu vine cu nici un DAC nimic. Ca si DAC iti iei ce vrei/cit te duce portofelul. Poti eventual sa iei astea - https://en.creative.com/p/super-x-fi/creative-sxfi-gamer - care au DAC-ul integrat si care suna intr-un mare fel pentru pretul lor, iar microfonul e absolut fenomenal. Daca vrei ceva care sa mearga si la PC si la telefon si te impaci cu design-ul in-ear, ai astea - https://en.creative.com/p/super-x-fi/creative-sxfi-trio - suna excelent in ambele cazuri, avand DAC-ul integrat in unitatea de control de pe fir. Le-am folosit si pe telefon, si pe calculator, rup in ambele cazuri, insa as merge pe Gamer altfel. In-ear nu ma da pe spate sunetul fata de astea cu cupe mari. Vrei DAC, te arunci la asta - https://en.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-x3 - marea smecherie la el fiind ca are iesire analogica pentru surround 5.1/7.1, asta daca folosesti asa ceva, desigur. Doar pentru casti... merita sa iei Gamer-ul. Pacat ca nu se gasesc pe la noi...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru catalin542000):

Aurvana Live 2 la 50 EUR... ia doua!

| catalin542000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asi lua dar vad ca nu livrează în România.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru catalin542000):

Sigur? Da-le email si roaga-i frumos. Hai ca intreb la ei si revin miine sper cu un raspuns. Eu am linie directa cu Creative Taiwan, si cand e de trimis ceva mi le trimit de la un dev center de-al lor de prin Olanda.

| catalin542000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok. Pe mine la o pereche de casti ma interesează sunet puternic și bass. În rest totul este ok.
Am găsit astea ce zici?

JVC HA-SZ2000

| catalin542000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu am avut casti care aveau 113db, ma întreb dacă iau casti cu 109db o se audă mai încet cred și nu asi dori asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru catalin542000):

Lasa specificatiile de pe hirtiie. Alea sunt fix zero. I-am dat email omuletului meu de la Creative, revin cu un raspuns cit de repede il primesc si eu de la el.

| catalin542000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok. Astept merg pe mana tawinking?

Mi-ar fi plăcut căștile SXFI Gamer dar 125 dolari este cam multicel.

Asa ca am sa îmi iau un Aurvana Live! 2 Red. Ca la 50 dolari (200lei) este destul de convenabil.

Dar bine înțeles, nu vin cu DAC cred, trebuie sa cumpăr eu unul!
Acum nu știu cât de mult ar schimba un DAC sunetul castilor ca să zici că ar merita din plin, gen sa se audă mai tare, basul sa fie mai profund, etc.

Eventual îmi poți recomanda un DAC bun pana în 100lei max 120lei?

Dar cumva sa le pot folosi și la alte game de casti, sa fie un DAC pentru toate căștile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru catalin542000):

SXFI Gamer ofera un sunet aproape identic cu SXFI Theater care sunt lossless si cam dublu ca pret. Gamer au microfonul ala ABSOLUT INCREDIBIL iar Aurvana nu au microfon deloc. Eu am Aurvana SE, dar nu cred ca am apucat sa le public vreun review inca. Pe de alta parte, here you go:
1. Review SXFI Theater: https://www.notebookcheck.net/......459.0.html
2. Review SXFI Gamer: https://www.notebookcheck.net/......275.0.html
DAC pana in 100-120 nu exista. P.S. Se presupune ca nu ai placa de sunet dedicata, de aia purtam discutia despre DAC-uri USB.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru catalin542000):

Mi-a raspuns omul. Poti comanda de pe magazinul lor Amazon DE - https://www.amazon.de/......33F19FBE8E