| anonim_4396 a întrebat:

Voi la cat timp va schimbati pasta termala de la procesor? Sau doar va uitati din an in paste cat este si cand nu va convine cat a ramas, stergeti si puneti alta.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu o am de 5 ani si merge bine laughing dar are nevoie de o curatenie pentru ca e in calduri vara

| KodrutZ a răspuns:

Niciodata. Asta e o bataie de cap la fel de inutila ca "imi sta mai bine freza pe stinga sau pe dreapta" sau "cu ce sa asortez maieul pe care il port dedesubt si oricum nu se vede".

| relian a răspuns:

Niciodata.Nu stiu de unde va vin astfel de ide,dar se pare ca nu prea aveti de lucru,nu aveti ce face si mai scorniti cate una alta.Te intreb de calc All in one ai auzit? Ei afla ca acolo nu ai posibilitatea sa desfaci nimic, doar un hard, atit ai acces si memorie, doar ai acces nimic mai mult, iar la altele nu ai absolut nici un acces.Ca urmare te intreb daca ai un astfel de calc ce faci? Ce idei iti mai vin? Naspa dar ca sa vezi ce idei le mai vin unora.E ca si cum ai intreba pe mai stiu eu cine la cit timp greseaza rulmentii capsati, adica acei rulmenti la care nu poti umbla niciodata si care nici nu au sisteme de ungere auxiliare.

| KodrutZ a răspuns (pentru relian):

Hai sa iti dau o stire - si in sistemele AiO intra praful, sa stii.

| relian a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa si ceare praful cu pasta in cauza? Cureti praful nu a zis nimeni sa nul cureti.Dai cu jet mai puternic de praf si aia e tot.Pats aia este pentru a realiza un contact cit mai bun intre procesor si radiator, pentru a disipa mai bine caldura.Acea pasta este garatata pe viata, viata ta mai bine decit a calculatorului.Nu se consuma, eventual cine stie sa ia foc calculatorul si sa se scurga cumva.De intarit nici vorba.Am verificat calculatoare de acum 20 de ani si pasta aia tot pasta era moale adica.Deci nu vad rostul schimbarii asa cum si tu ai spus cai freza pe stinga sau pe dreapta.De parf da ar fi bine sa se indeparteze, pina la urma oriunde e praf trebuie curatat nu doar la calculatoare,

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Lipsa de ocupatie, e bine o curatenie interioara sa se faca pe an

| KodrutZ a răspuns (pentru relian):

Pasta nu e chiar garantata pe viata, in special cind ai temperaturi mari ca intr-un AiO. De obicei se cam usuca, mai devreme sau mai tirziu, plus ca nu stii ce pasta au bagat baietii in AiO-ul ala. Poate vrei sa il desfaci sa ii bagi tu AS5 ca sa stii o treaba. Oricum, ideea e ca daca merge ok, nu are sens sa iti bati capul. Eu am intors coolerul la mine ca era pus aiurea si a ramas aproape fara pasta, dar nici nu mi-am mai batut capul sa ii pun alta. Temperaturi decente, merge, deci putin ma doare capul in ce stare e pasta aia. Buba e praful, si de asta e mai greu de scapat.

| K0sti a răspuns:

Eu o am de 5 ani! happy
O schimbi doar daca e de proasta calitate!

"cand nu va convine cat a ramas, stergeti si puneti alta"...asta nu prea o intelg...pai o ia cineva de acolo?
Isi pierde propietatile, da tot acolo e, nu dispare!

| horia2012 a răspuns:

Orice sistem are niste temperaturi originale-atat in Idle cat si in full load, temperaturi care depind de tipul procesorului, cooler, viteza..., un sistem de racire auxiliar (laptop). Temperaturile cresc cel mai des din cauza prafului. Atata timp cat nu observi schimbari in performanta ale Pc-ului, nu are rost sa-ti faci de treaba. Eu o schimb cand depaseste cu 20 grd. in ambele situatii.

| CPAElites a răspuns:

Cand curat pc-ul de praf ( adica 1 an / 2 ) big grin

| Bogdan_Balca_1994 a răspuns (pentru CPAElites):

Recomandarea mea este de doua ori pe an si sa pui filtre de praf la intrarile pe unde trage aer,,, ca sa nu intre asa mult praf in pc tau,,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am laptopul de 5 ani si nu am schimbat-o. Daca temperatura procesorului e ok, nu imi fac griji. Difera de la caz la caz, eu nu joc jocuri mari si daca joc, instalez jocuri cu cerintele potrivite si joc o perioada in care nu pun procesorul la munca in exces.Asa ca un gamer cu sistem mai slab, poate schimba si procesorul la 2 luni, nu numai pasta.

| Neberius13 a răspuns:

N-am schimbat pasta aia de peste 3 ani, si inca o duce bine.

| Scorpiel a răspuns:

Eu o schimb la 6 luni.